«Επέλαση» της ΑΕΚ στο Αιγάλεω και άνετη πρόκριση

Η διαφορά ασφαλείας που πήρε η ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετή προκειμένου να φτάσει άνετα στο τελικό 76-54 επί του Διαγόρα Δρυοπιδέων στο Αιγάλεω, για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Επόμενος αντίπαλος της Ένωσης στα προημιτελικά του θεσμού θα είναι ο ΠΑΟΚ, τον οποίο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου

τη βρήκε στο -4 (23-19), η ΑΕΚ ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση, κυριάρχησε στη ρακέτα και συντήρησε μία διψήφια διαφορά ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (32-43). Στην τρίτη περίοδο, πάντως, η Ένωση θέλησε να «καθαρίσει» το ματς και το πέτυχε. Η άμυνα της ΑΕΚ «έπνιξε» τους γηπεδούχους, κρατώντας τους χωρίς σκορ για πάνω από 5 λεπτά, και με επιμέρους σκορ 20-8 ξέφυγε με +23 (40-63) στο 30΄, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλδίρης, Τσώνος Β., Σκούτας

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 32-43, 40-63, 54-76

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σαμόλης): Κουκάς, Νίκου 4, Νοέας 6 (2), Μάρτζος 6 (2), Καραλής, Κόκκαλης 7 (2), Τσιώκος 13 (9 ριμπάουντ), Μοτσενίγος 2, Καρασταμάτης, Παπαδολιάς 2, Περσίδης 8 (1), Μαχαίρας 6 (7 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 9 (1), Τσαλμπούρης 2, Ματσιούλης 12 (2), Ρατάν-Μέις 6 (3/9 σουτ), Λαρεντζάκης 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μωραΐτης, Γκρίφιν 4, Ρογκαβόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ρόμπερσον 15 (7/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Γιαννόπουλος 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, Χάντερ 4 (10 ριμπάουντ, 4 κοψίματα).