Α1 ανδρών – Μικροί τελικοί: Προβάδισμα για την ΑΕΚ στην παράταση, 91-83 το Περιστέρι (2-1)

Η ΑΕΚ χρειάστηκε το επιπλέον πεντάλεπτο της παράτασης (77-77 κ.α.), για να υπερασπιστεί την έδρα της και να πάρει προβάδισμα στη σειρά των «μικρών» τελικών της Α1 ανδρών (2-1). Η Ένωση επικράτησε με 91-83 του Περιστερίου στο ΟΑΚΑ και πλέον με «διπλό» στο «Ανδρέας Παπανδρέου», στην τέταρτη μεταξύ τους «μάχη» (15/6), θα έχει την ευκαιρία να γράψει το 3-1 και να ολοκληρώσει τις φετινές της προσπάθειες από την τρίτη θέση.

Μεγαλειώδης

εμφάνιση από τον Βασίλη Ξανθόπουλο με 19 πόντους (5/6τρ.), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ρεκόρ πόντων με τη φανέλα της ΑΕΚ έκανε ο Χάρης Γιαννόπουλος (16π.). Από το Περιστέρι ξεχώρισε ο Γιάννης Αγραβάνης με 14 πόντους, ενώ ο Μπεν Μπέντιλ μπορεί να τελείωσε με 13, αλλά αστόχησε σε κομβικό λέι απ στα 5″ για τη λήξη της κανονικής διάρκειας, το οποίο θα χάριζε νέο «break» στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-36, 62-60, 77-77 (κ.α.), 91-83 παρ.

Το Περιστέρι έδειξε τις διαθέσεις του από το πρώτο τζάμπολ, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα, να βρίσκει τα μακρινά σουτ και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +3 (14-17).

Αξιοποιώντας τους αιφνιδιασμούς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και με +8 (22-30) στο 15′, αλλά η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση, με τους «κιτρινόμαυρους» να απαντούν με επιμέρους σκορ 15-6 και να παίρνουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (37-36).

Μάχη σώμα με σώμα έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας, συμβαδίζοντας στο σκορ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας.

Με το σκορ στο 77-77 και με τον Μπέντιλ να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, μετά από λάθος του Χάντερ, το Περιστέρι είχε την ευκαιρία για το break, αλλά ο Γκανέζος αστόχησε εξ’ επαφής στα 5″ για τη λήξη της κανονικής διάρκειας, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Ανώτερη η ΑΕΚ στο επιπλέον πεντάλεπτο και με τον Ξανθόπουλο να συνεχίζει τις εκτελέσεις από τα 6.75, η Ένωση έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 14-6, φτάνοντας άνετα στο τελικό 91-83.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Ψαριανός, Διαμάντης

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ξανθόπουλος 19 (5), Γιαννόπουλος 16 (3), Τζέιμς 6, Εμπάκουε 4, Γιορκ 13 (2), Μωραΐτης 5 (1), Σάκοτα 9, Χάντερ 15, Ρογκαβόπουλος 2, Σαντ-Ρος, Θίοντορ 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: (Αργύρης Πεδουλάκης): Σκορδίλης 13, Βασιλόπουλος 5 (1), Γκρέι 13 (3), Αγραβάνης 14 (2), Καράμπελας 7 (2), Μουράτος 1, Μπεντίλ 13 (1), Ντάνιελ 10, Κάλαχαν 2, Φλέμινγκς 5 (1).