Basket League: «Ψυχωμένος» ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά με την ΑΕΚ

Ο Προμηθέας Πατρών εκμεταλλεύτηκε την έδρα του, την κράτησε αλώβητη στη σειρά των ημιτελικών με την ΑΕΚ για τα playoffs της Basket League, επικράτησε την Τετάρτη (5/6) της Ένωσης με 70-54 και ισοφάρισε σε 2-2. Αυτό σημαίνει ότι το δεύτερο εισιτήριο των τελικών (εκεί… περιμένει ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ)

θα κριθεί σε 5ο αγώνα στο ΟΑΚΑ την Παρασκευή (7/6).

Στο «Δ. Τόφαλος» οι Αχαιοί ήταν ψυχωμένοι, έβγαλαν αντίδραση για την ήττα στο τρίτο ματς της σειράς στο ΟΑΚΑ, κυριάρχησαν πλήρως απέναντι στην ΑΕΚ, δημιουργώντας της τεράστια προβλήματα στην επίθεση.

Για τον Προμηθέα παίκτης κλειδί ήταν ο Τερέλ Παρκς. Ο αναπληρωματικός σέντερ του Προμηθέα έκανε σπουδαία δουλειά, σκόραρε 16 πόντους από 7/9 δίποντα και 2/4 βολές, μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε τρεις ασίστ και έκλεψε τρεις μπάλες, όλα σε 20 λεπτά συμμετοχής στην κακή βραδιά του Οκτάβιους Έλις.

Τα λάθη που τον πλήγωσαν στο ΟΑΚΑ ήθελε να αποφύγει στο ξεκίνημα του αγώνα ο Προμηθέας και τα απέφυγε .Ήταν αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι (8/9 δίποντα για το 16-9 στο 7′), μέχρι η ΑΕΚ να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα και να μειώσει στο 19-14 της περιόδου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν όμως τον απόλυτο έλεγχο, χτυπούσαν ξανά και ξανά στη ρακέτα, έφτασαν τους 22 πόντους στο ζωγραφιστό για το 32-21 στο 15′ με τον Παρκς να μοιάζει με τον… Ντράμοντ και τον Λίποβι να σκοράρει τρίποντο για το 38-27 προς τα τέλη του πρώτου μέρους.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν με περισσότερη αποφασιστικότητα στο τρίτο δεκάλεπτο, είχαν περισσότερη ενέργεια και στις δύο άκρες του παρκέ, είχαν και τον Σαντ – Ρος σε πολύ πιο επιθετικό mood. Ο Κουβανός μείωσε στο 40-37 στο 23′ και πάλι όμως ο Προμηθέας είχε τις απαντήσεις με τον Γκίκα να κάνει λίγο απ’ όλα (51-43) προς το φινάλε της περιόδου. Δεν απειλούσε η ΑΕΚ, έμεινε για επτά λεπτά χωρίς σκορ, βρέθηκε στο -10 (54-44) και όταν δέχθηκε και όταν δέχθηκε και ένα εκτός ισορροπίας σουτ από τον Λίποβι για το 60-49 στο 34′, μπήκε σε μια τρύπα από την οποία δεν μπορούσε να βγει. Και δεν βγήκε. Πέμπτο ματς λοιπόν και όποιος αντέξει…

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-29, 51-44, 70-54.

Οι διαιτητές: ΟΙ Παπαπέτρου, Μάνος, Ψαριανός.

Οι συνθέσεις:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Σαλούστρος 6 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέγιερ 11 (1), Χολ 2, Έλις 7, Μπράουν 7 (3/8 σουτ), Κασελάκης 6 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκίκας 4, Κατσίβελης, Τσαϊρέλης 2, Γερομιχαλός, Λίποβι 9 (2), Παρκς 16 (7/9 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα).

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Χάντερ 10 (2/4 δίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ), Τζέιμς 5 (1), Σαντ-Ρος 12 (6/14 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Θίοντορ 12 (4/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιορκ 5 (2/10 σουτ), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 7, Λαρεντζάκης 3 (1/7 σουτ), Εμπάκουε.

Πηγή: sport24.gr

Φωτογραφίες: intime.gr