Πρωταθλητές Ελλάδας οι Παίδες του Θρύλου

Την κατάκτηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος πανηγύρισαν οι Παίδες της Ακαδημίας βόλεϊ του Ολυμπιακού καταλαμβάνοντας την πρωτιά στο Final Four που διεξήχθη στην Αλεξανδρούπολη. Οι Πειραιώτες παρότι ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση με την ήττα στις λεπτομέρειες από τον Ηρακλή
με 3-2 σετ, με δυο διαδοχικές νίκες κόντρα στον οικοδεσπότη, Εθνικό Αλεξανδρούπολης και την ΑΕΠ Ολυμπιάς με 3-2 σετ, εξασφάλισαν τον τίτλο! Στο καθοριστικό παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Ολυμπιάδα Πατρών (ΑΕΠ Ολυμπιάς), οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στη νίκη-τίτλου με ανατροπή αφού βρέθηκαν να χάνουνε με 2-1 σετ. Στο 4ο σετ ο Θρύλος έφτασε εύκολα στο 25-16, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα, φτάνοντας στο 15-11 και την τελική επικράτηση με 3-2 σετ και χάρη στη νίκη αυτή κατέκτησαν το πρωτάθλημα στην ισοβαθμία με την ομάδα της Πάτρας. Η σύνθεση των Πρωταθλητών Παίδων: Δασκαλέρος Γιώργος, Δημούδης Κώστας, Ζωγραφάκης Δημήτρης, Κοβάτσεβ Νίκος, Μαγγανάς Πέτρος, Μπαρμπούνης Σπύρος, Συναδινός Σωτήρης, Στράτος Απόστολος, Μπεζάνι Τζούλιο, Σαπουτζής Μαριος Προπονητής: Καμπερίδης Κυριάκος

The post Πρωταθλητές Ελλάδας οι Παίδες του Θρύλου appeared first on REDPLANET.GR.