Η καλή άμυνα και ο Στρέλνιεκς έστειλαν στα ημιτελικά τον Ολυμπιακό

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, ο ο οποίος νίκησε τον Φάρο στην Λάρισα (67-97). Η επόμενη φάση θα διεξαχθεί στις 5 Νοεμβρίου και θα μάθει τον αντίπαλο του ύστερα από κλήρωση που θα γίνει. Οι Πειραιώτες έδωσαν βαρύτητα στην επίθεση…. αγγίζοντας τους 100 πόντους, αλλά έχτισαν διαφορά και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, όταν και βελτίωσαν την άμυνα

τους στο δεύτερο ημίχρονο, δεχόμενοι μόλις 26 πόντους από τους γηπεδούχους, καθώς ζορίστηκαν (41-50) στο πρώτο μέρος.

Ο MVP

Ο "εκτελεστής" Γιάνις Στρέλνιεκς έδωσε επιθετική ώθηση στην ομάδα του. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, μη χάνοντας σουτ από την περιφέρεια (4/4 τρίποντα) και ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση. Παράλληλα, μοίρασε και 3 ασίστ, σε 20 λεπτά συμμετοχής, αγωνιζόμενος στο "1", όσο και στο "2".

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε καλή μέρα στα σουτ από την περιφέρεια, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 11/28 τρίποντα (39%). Ο Γιάνις Στρέλνιεκς είχε 4/4 και ο Κιμ Τιλί 3/3. Οι Πειραιώτες τέλειωσαν το παιχνίδι με 22 ασίστ, ενώ πήραν και την μάχη στα ριμπάουντ (42-28).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας το προβάδισμα στο σκορ (0-7), ο Τόμπσον αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε (8-12), με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται με 25-28 στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, φτάνοντας στο +13 (31-44) στο 15′. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Πειραιώτες να προηγούνται με +9 (41-50), με τις δύο ομάδες να δίνουν βαρύτητα στην επίθεση, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Στρέλνιεκς (11π), έχοντας 3/3 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βελτιώθηκαν στην άμυνα, πέρασαν… χειροπέδες στους γηπεδούχους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και στο 27′ εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 (47-63), με τον Λετονό γκαρντ να μην χάνει τρίποντο (4/4). Το τέλος του δεκαλέπτου, βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με +15 (54-69).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, μετρώντας επί μέρους σκορ (13-28). Διατήρησε σε υψηλά επίπεδα την ενέργεια του σε άμυνα και επίθεση, εκτοξεύοντας την διαφορά στα ύψη. Στο 33′ οι Πειραιώτες είχαν προβάδισμα με +19 (55-74), το οποίο έγινε +24 (62-86) στο 36′, φτάνοντας στο τέλος στην νίκη-πρόκριση με το επιβλητικό +30 (67-97) στην Λάρισα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπίτης, Πουρσανίδης Κ. Λόρντος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-28. 41-50, 54-69, 67-97

Φάρος ΓΣΛ (Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ 2, Παπαμακάριος, Μαραγκός 2, Μουράτος 10, Ουέιρ 6, Διαμαντάκος 6, Χατζηκυριακίδης 2, Σάφτεναρ 18 (2), Κόνερ 5, Βαβάτσικος 5 (1), Παπαντωνίου 6, Φόρμπς 5 (1)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τολιόπουλος, Μακλίν 4, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 7 (1), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 5 (1), Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοβ 9, Τόμπσον 15 (1), Στρέλνιεκς 16 (4), Τιλί 9 (3), Πρίντεζης 11.

Νίκη και πρόκριση για την ομάδα μας
Γ.Σ.Λ. Φάρος – Ολυμπιακός 67-97 #WEAREOLYMPIACOS pic.twitter.com/jKgac7YLFW

Olympiacos B.C. (@olympiacosbc) 4 Οκτωβρίου 2017

Άνετη πρόκριση της ομάδας μας στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.
ΓΣΛ Φάρος-Ολυμπιακός 67-97 #WeAreOlympiacos pic.twitter.com/nWniSTeskC

The post Η καλή άμυνα και ο Στρέλνιεκς έστειλαν στα ημιτελικά τον Ολυμπιακό appeared first on REDPLANET.GR.