Γλίτωσε την γκέλα στο 97′ η Σπόρτινγκ

Ένα πέναλτι του Μπας Ντοστ στις… καθυστερήσεις των καθυστερήσεων έσωσε την Σπόρτινγκ στην έδρα της Φεϊρένσε. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League διατήρησε το απόλυτο των νικών μετά από 5 αγωνιστικές στην Primeira Liga, αφού νίκησε με 3-2 και πλέον ετοιμάζεται για το ταξίδι στο Φάληρο.

Τα "λιοντάρια"

μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αν και άργησαν να σκοράρουν. Μέσα σε δύο λεπτά στο 2ο ημίχρονο, οι Σεμπαστιάν Κοάτες και Μπρούνο Φερνάντες έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενουμένους, ωστόσο οι παίκτες του Νούνο Σάντος κατάφεραν να σοκάρουν τη Σπόρτινγκ. Πρώτα ο Ζοάο Σίλβα και στη συνέχεια ο Ογκενεκάρο Ετέμπο ισοφάρισαν σε 2-2, ένα σκορ που όλα έδειχναν ότι θα είναι το τελικό.

Στο 6ο λεπτό από τα 6 των καθυστερήσεων, ο Λουίς Ρότσα τράβηξε τον Κοάτες σε προσπάθεια για κεφαλιά μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ολλανδός επιθετικός, φτάνοντας τα 4 τέρματα στη σεζόν.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ…

Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι (23′ Α. Ρουίς, 85′ Μεδέιρος), Κοάτες, Ματιέ, Σίλβα, Καρβάλιο, Μπατάγλια, Μαρτίνς, Φερνάντες, Ακούνια (85′ Ντουμπιά), Ντοστ

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Φεϊρένσε – Σπόρτινγκ 2-3 (69′ Ζ. Σίλβα, 80′ Ετέμπο / 62′ Κοάτες, 64′ Φερνάντες, 90+7′ πέν. Ντοστ)

18. Άβες 1

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)