Η ΤΣΣΚΑ βομβάρδισε με τρίποντα την Μπαρτσελόνα

Σε ένα ματς διαφήμιση για το μπάσκετ, η ΤΣΣΚΑ νίκησε την Μπαρτσελόνα με 93-82, "βομβαρδίζοντας" τους Καταλανούς με 16 τρίποντα στο ματς. Οι Ρώσοι κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ (32-21), αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο Ναβάρο.

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες συνδύασαν την ουσία με το θέαμα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, νικώντας την Μπαρτσελόνα με σκορ 93-82.

Η
πρώτη περίοδος ήταν διαφήμιση για το μπάσκετ (28-29), έχοντας γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να εμφανίζονται στο ματς εντυπωσιακά εύστοχες. Η ΤΣΣΚΑ "εκτέλεσε" τους Καταλανούς με 16/30 τρίποντα (53%) στο ματς, ενώ και οι Ισπανοί έβαλαν μπόλικα σουτ από τα 6.75 μέτρα (12/21-57%). Και οι δύο ομάδες έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ, μοιράζοντας η κάθε μία από 20 ασίστ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την μάχη στα ριμπάουντ (32-21).

Οι Ρώσοι είχαν για πρώτα "όπλα" τους Τεόντοσιτς (15π, 4/7τρ), Βοροντσέβιτς (16π, 4/6τρ, 9ρ) και Χίγκινς (20π, 4/5τρ), ενώ ήταν πολύτιμη και η συνεισφορά του Χάινς (12π, 6ρ), σε ένα ματς που δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Ντε Κολό. Από την Μπαρτσελόνα αποβλήθηκε στο 30' ο Ναβάρο, καθώς δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, με τον αρχηγό των Καταλανών να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, όντας "μπόμπερ" από την περιφέρεια (16π, 4/5τρ). Άξιος συμπαραστάτης του ο Ντόελμαν (14π, 6/6δ), αλλά και ο Αμπρίνες (12π, 4/5τρ).

Το ματς

Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά του είχε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να παίρνουν... φωτιά στην επίθεση. Με τρίποντα από τους Νίκολς και Φριντζόν η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με +8 (17-9) στο 5', αλλά η Μπαρτσελόνα στη συνέχεια αντέδρασε, μειώνοντας σε 19-16 στο 7'. Ο Ναβάρο ήταν σε καταπληκτική κατάσταση, φτάνοντας τους 11 πόντους στην πρώτη περιόδο, μειώνοντας σε 22-21, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με υψηλό σκορ, με τους Καταλανούς να προηγούνται με 29-28. Οι δύο ομάδες "πυροβολούσαν" από την περιφέρεια, καθώς αμφότερες μέτρησαν 5/6 (!) τρίποντα.

Στην δεύτερη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ ήταν καλύτερη από την Μπαρτσελόνα και με τρίποντο από τον Τεόντοσιτς στο 14' προηγήθηκε με 38-34. Από το ίδιο σημείο ήταν εύστοχος και ο Βοροντσέβιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το 46-38 στο 16' και το 50-44 στο 18'. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 54-46, με τον Τεόντοσιτς να δίνει υπέροχη alley-oop ασίστ στον Λαζάρεφ που κάρφωσε. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε πάρει... φωτιά από την περιφέρεια, μετρώντας 9/13 (!) τρίποντα (69%) στο πρώτο 20λεπτο.

Η Μπαρτσελόνα στην τρίτη περίοδο αξιοποίησε τους ψηλούς της, με τον Τόμιτς να πασάρει έξυπνα και τον Σάμουελς να σκοράρει, μειώνοντας σε 54-53 στο 24'. Σε εκείνο το σημείο η ΤΣΣΚΑ βρήκε και πάλι ρυθμό από την περιφέρεια και με τον Χίγκινς να "εκτελεί" διαμόρφωσε το 63-55 στο 26'. Οι Μοσχοβίτες είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους στο παιχνίδι, ο Τεόντοσιτς οργάνωνε με μαεστρία το παιχνίδι της ομάδας και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +13 (72-59) στο 29'. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να προηγείται με 76-59, με τον Κάρλος Ναβάρο, λίγο πριν το τέλος της περιόδου, να αποβάλλεται από την αναμέτρηση με δεύτερη τεχνική ποινή. Ο αρχηγός των Καταλανών τα είχε βάλει με τους διαιτητές, κάνοντας συνεχώς διαμαρτυρίες και οι ρέφερι τον τιμώρησαν, στέλνοντας τον στα αποδυτήρια.

Στην τελευταία περίοδο, η ΤΣΣΚΑ έλεγξε τον ρυθμό και διατήρησε το προβάδισμα της, φτάνοντας στο τέλος στο θετικό αποτέλεσμα. Στο 32' με τον Χάινς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +19 (78-59), η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 80-70 στο 35', με τους Ρώσους να "πυροβολούν" από τα 6.75 μέτρα με τους Τεόντοσιτς και Βοροντσέβιτς, εκτοξεύοντας την διαφορά και πάλι στο +18 (90-72) στο 38'. Στο τέλος οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με σκορ 93-82.

Τα δεκάλεπτα: 28-29, 54-46, 76-59, 93-82