Είναι ακόμα ζωντανός ο Ολυμπιακός, 62-74 την Εφές

Μεγάλο διπλό με 74-62 για τον Ολυμπιακό με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη και μαέστρο τον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Την Τρίτη (2/5) η τελική μάχη της πρόκρισης με την Εφές στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός είναι εδώ, ενωμένος δυνατός... Και πάνω απ' όλα ζωντανός στη μάχη για την πρόκριση στο φάιναλ φορ της Πόλης.
Ο Βασίλης Σπανούλης ηγήθηκε της μεγάλης ανατροπής και οι ερυθρόλευκοι πέρασαν από το Αμπντί Ιπεκτσί με το εμφατικό 74-62! Το 2-2 έγινε στην Πόλη και πλέον ο Ολυμπιακός θέλει την επόμενη Τρίτη να γράψει πάλι ιστορία και να προκριθεί σε ακόμα ένα Final Four.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος καθοδήγησε μαεστρικά την ομάδα του, ο Σπανούλης βγήκε μπροστά και με όπλο την ευστοχία στα τρίποντα και την άμυνα για σεμιάριο, ήρθε το διπλό επιβίωσης. Ομως η δουλειά δεν έχει τελειώσει, χρειάζεται άλλη μια νίκη στο ΣΕΦ και ο Ολυμπιακός πρέπει να κάνει αυτό που πρέπει...

Αποστολή στην Κωνσταντινούπολη: Νότης Ψιλόπουλος

MVP

Ποιος άλλος; Ο Βασίλης Σπανούλης. Έκανε άλλο ένα μεγάλο παιχνίδι σε ματς δίχως αύριο και κράτησε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ο αρχηγός των ερυθρολεύκων είχε 18 πόντους με 1/3 βολές, 1/2 δίποντα, 5/11 τρίποντα, έδωσε 4 ασίστ, μόλις 1 λάθος και είχε 17 στην αξιολόγηση. Μίλησε όμως σε όλα τα καθοριστικά σημεία και έδειξε ποιος είναι ο κορυφαίος στην Ευρώπη όταν η μπάλα "καίει".

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ολυμπιακός είχε 12/26 τρίποντα κι αυτός ήταν ο βασικός λόγος της νίκης του. Η ευστοχία από τα 6.75 μ. τον κράτησε μέσα στο παιχνίδι και του έδωσε τα ηνία στο δεύτερο ημίχρονο. Την ίδια στιγμή η Εφές είχε 3/19 τρίποντα, αφού λύγισε μπροστά στην προοπτική της πρόκρισης. Κάπως έτσι η διαφορά στα ριμπάουντ υπέρ τς τουρκικής ομάδας δεν έπαιξε κανένα απολύτως ρόλο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Ολυμπιακός έπαιξε άμυνα για σεμινάριο που άρχισε από ένα δυνατό φάουλ του Παπανικολάου στον Γκρέινζτερ στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά στην τέταρτη περίοδο η Εφές δεν μπορούσε να σκοράρει, έβαλε μόνο ένα σουτ εντός παιδιάς μέχρι το 36', έβαλαν μόνο δύο στην τελευταία περίοδο και οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στον θρίαμβο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Εφές μπήκε με τσαμπουκά στο παρκέ και μέσα σε τρία λεπτά πήρε διαφορά 12 πόντων. Στο 3', λοιπόν, οι γηπεδούχοι έκαναν το 14-6, με τον Γκρέιντζερ να έχει 10 πόντους. Αμέσως ο Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ και ενεργοποίησε το πλάνο με το ψηλό σχήμα. Ο Παπαπέτρου έγινε 2αρι και ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στην άμυνα. Ο 23χρονος βοήθησε και στην επίθεση και στο 8' το σκορ έγινε 18-14. Εν τέλει η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 7 (21-14) και ο... εφιάλτης συνεχίστηκε μέχρι το 13', που το σκορ ήταν 29-16.

Εκεί ανέλαβαν δράση ο Γιανγκ με τον Γκριν και ο Ολυμπιακός πήρε ανάσα, ενώ όταν στην εξίσωση μπήκε και ο Παπανικολάου, οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 33-29 (στο 17'). Με τρίποντο του Σπανούλη έγινε και το 36-35 στο 19', για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 38-35 υπέρ της Εφές.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με διαφορετική ψυχολογία στο δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο από τον Μάντζαρη πέρασε μπροστά με 38-40 στο 22'. Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης συνέχισαν από την πλευρά τους το σερί έξω από τα 6.75 και οι ερυθρόλευκοι έφτασαν ακόμα και στο +4 (48-52) στο 26'. Ομως η Εφές αντέδρασε, ισοφάρισε και στο 30' το σκορ ήταν 54-55.

Ο Παπαπέτρου έγραψε το 54-58 στο 31' με τον Ολυμπιακό να έχει 10/20 τρίποντα και συνάμα και βάζει πολλά προβλήματα με την άμυνά του στην Εφές. Ο Γουότερς με γκολ φάουλ έκανε και το 54-61 και οι ερυθρόλευκοι παρά τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, κράτησα τα ηνία. Δέχθηκε μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς μέχρι το 37' κι έτσι έγινε το 57-68 με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Σπανούλη. Ο Γκριν έκανε το 58-71 στο 38' με μεγάλο τρίποντο. Εν τέλει ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 62-74 και πανηγύρισε μπροστά σε 11.000 Τούρκους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 54-55, 62-74.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 4 (7 ριμπ.), Μπαλμπάι 3 (1), Μπράουν 9 (1), Οσμάν 8 (7 ριμπ.), Γκρέιντζερ 17 (1 τρίπ., 8 ασ.), Ερτέλ 6, Πολ 4, Ντάνστον 7 (2/9 δίπ., 11 ριμπ.), Κερκ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1/6 τρίπ.), Μπιρτς 9, Γιανγκ 4 (7 ριμπ.), Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 18 (5/11 τρίπ.), Ουότερς 3, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 3 (1).

Πηγή: Sport24.gr

-- This feed and its contents are the property of The Huffington Post, and use is subject to our terms. It may be used for personal consumption, but may not be distributed on a website.