Χάνει και με Πασκουάλ ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ξόδεψε το σουτ της νίκης στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και έστειλε με buzzer beater το ματς στη δεύτερη παράταση. Είχε 40% στο τρίποντο (12/30) και 21 ασίστ εκτός έδρας. Παρόλα αυτά έχασε 91-83 από την Εφές των 51 ριμπάουντ στην Κωνσταντινούπολη, στην πρώτη ήττα επί Τσάβι Πασκουάλ και δεύτερη του στην Ευρωλίγκα.

Οι "πράσινοι" έκαναν ένα πρώτο ημίχρονο σχεδόν
ονειρικό. Ο Νικ Καλάθης έκανε δουλειές για τρεις (άμυνα, οργάνωση, σκορ) και με 7/12 σουτ πίσω από τα 6μ75 η ελληνική ομάδα είχε φτάσει να προηγηθεί 32-22 και 40-32 (19').

Χάθηκε όμως η ελληνική ομάδα στο... δρόμο προς τη νίκη. Διότι η άμυνα της Εφές, με τα νταμπλ-τιμ, κούρασε τον Καλάθη, με αποτέλεσμα το "τριφύλλι" να στερηθεί την καλή κυκλοφορία. Τα 4.5 λεπτά χωρίς πόντο μέτρησαν πολύ περισσότερο από τα πάμπολλα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, τουλάχιστον όμως Παππάς και ο Νίκολς έβαλαν τα σουτ για μην ξεφύγει η Εφές (51-48, 59-55).

Αν μάλιστα με το σκορ στο 70-70 ο Αμερικανός είχε ευστοχήσει και στο ελεύθερο που είχε στο φινάλε της κανονικής περιόδου, ο Παναθηναϊκός θα είχε γλιτώσει την παράταση. Για να μείνει δε στη διεκδίκηση της νίκης χρειάστηκε ο Ρίβερς να βάλει μακρινό λέι απ στην εκπνοή του έξτρα πενταλέπτου και να ισοφαρίσει 77-77.

Χωρίς ωστόσο αντίκρισμα, διότι η επιθετική δυστοκία και οι βεβιασμένες επιλογές άφησαν την Εφές να ξεφύγει 86-77. Οι "πράσινοι" έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια, έφτασε στο -3 (86-83) αλλά ο Φελντέιν έχασε κρίσιμο σουτ και ο Καλάθης έδωσε κακή πάσα στο ανοικτό γήπεδο, εξέλιξη που ευνόησε την Εφές και της κράτησε μπροστά μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-42, 53-53, 70-70 (κ.α), 77-77, 91-83

Εφές: Τόμας 13(3/3τρ), Χάνικατ 15(1/6τρ, 13ρ, 4ασ), Μπαλμπάι, Μπράουν 11(11ρ), Οσμάν 5(1/3τρ), Κότον 9(1/5τρ), Γκρέιντζερ 7(1), Όμιτς 2, Ερτέλ 17(2τρ, 5ασ, 5λ) Ντάνστον 12(11ρ)

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 5, Νίκολς 11(3/4τρ), Ρίβερς 15(3/8τρ), Μποχωρίδης 3(1), Φώτσης 3(1), Παππάς 13(2τρ, 3ασ), Φελντέιν 4(4ασ), Γκιστ 12(11ρ), Μπουρούσης 7(1/4τρ, 5ρ), Καλάθης 10(12ασ, 6ρ, 3κλ)

ΠΗΓΗ: Contra

-- This feed and its contents are the property of The Huffington Post, and use is subject to our terms. It may be used for personal consumption, but may not be distributed on a website.