Διασυρμός της Ίντερ στο «Μεάτσα»

Συντριβή γνώρισε η Ίντερ στο «Τζουζέπε Μεάτσα» από την Κάλιαρι, που υποχρέωσε τους «νερατζούρι» σε βαριά ήττα με 4-1. Η αποβολή του Γιούτο Ναγκατόμο στο 28ο λεπτό, στην πρώτη εμφάνιση του Ιάπωνα ως αρχηγού των γηπεδούχων, επέφερε την κατάρρευση στο συγκρότημα του Βάλτερ Ματσάρι κι έδωσε την ευκαιρία στον Άλμπιν Έκνταλ για το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του στο καμπιονάτο, το οποίο ο Σουηδός διεθνής πέτυχε σε διάστημα 15 λεπτών! Να σημειωθεί επίσης ότι οι Σαρδηνοί έχασαν και πέναλτι στο 44ο λεπτό, με

τον Σαμίρ Χαντάνοβιτς να αποκρούει την εκτέλεση του Αντρέα Κοσού.

Η Νάπολι επέστρεψε στις νίκες ύστερα από τρεις αγωνιστικές, καθώς με γκολ του Χοσέ Μαρία Καγεχόν στο 28ο λεπτό επικράτησε εκτός έδρας της Σασουόλο 1-0 και κατάκτησε το δεύτερο τρίποντο στο φετινό καμπιονάτο. Οι γηπεδούχοι είχαν πάντως την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά το σουτ του ακραίου αμυντικού τους Φεντερίκο Πελούζο, στο 85΄, σταμάτησε στο δοκάρι του Ραφαέλ Καμπράλ. Να σημειωθεί επίσης ότι για πρώτη φορά από τότε που ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν παίζει στην Ευρώπη (Ισπανία και Ιταλία) ο Αργεντινός επιθετικός των «παρτενοπέι» δεν έχει σκοράρει στις πρώτες πέντε αγωνιστικές του πρωταθλήματος.