Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε να προκριθεί ο Ολυμπιακός

09:47 18/3/2010 - Πηγή: TVXS
18. Μαρτίου 2010 - 9:16

Για 23 λεπτά και χάρη στο γκολ του Κώστα Μήτρογλου, ο Ολυμπιακός πάλεψε για την ανατροπή και την πρόκριση στους «8» απέναντι στη Μπορντό ωστόσο, δεν τα κατάφερε στο «Σαμπάν Ντελμάς» και είπε αντίο στη φετινή του ευρωπαϊκή περιπέτεια με ψηλά το κεφάλι.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ πολύ νωρίς από το φάουλ του Γκουρκίφ (5’) και μέχρι το 65’, δεν έδειχναν ικανοί να αλλάξουν την εικόνα ενός

μέτριου ματς. Έμειναν μάλιστα, με παίκτη λιγότερο λόγω της κόκκινης του Ντάρμπισιρ.

Το γκολ του Μήτρογλου, όμως, τους έκανε να πιστέψουν, ενώ άμεσα αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, μια και η Μπορντό έχασε τον Ντιαρά με δεύτερη κίτρινη.

Στο τελευταίο 20λεπτο έγινε… πραγματικό ματς, ο Ολυμπιακός προσπάθησε για να σκοράρει και να πάρει το εισιτήριο για τους «8», όμως, σε μια αντεπίθεση των Γάλλων, ο Σαμάκ (88’) έβαλε τέλος στο «ερυθρόλευκο» όνειρο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.