Νίκη με «δέκα»

19:30 31/1/2010 - Πηγή: TVXS
31. Ιανουαρίου 2010 - 19:08

Τη νίκη που τόσο πολύ είχε ανάγκη για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους πήρε ο Ολυμπιακός στη Νέα Σμύρνη. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν δύσκολα με 1-0 του Πανιώνιου, χάρη στο πρώτο γκολ του Ματ Ντάρμπισιρ στη φετινή σεζόν με κεφαλιά στο 7’.

Σε ένα μέτριο ματς, ο Ολυμπιακός

έλεγξε τον ρυθμό στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη, έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Ντάτολο (51’), που παραλίγο να… κρεμάσει την ομάδα. Ο Πανιώνιος πίεσε κυρίως στο τελευταίο 10λεπτο, αλλά οι Πειραιώτες άντεξαν με τον Νικοπολίδη να κάνει τη μεγάλη απόκρουση στο 93’.

Νίκη χρυσάφι...

Νίκη-χρυσάφι στη μάχη που δίνει για την παραμονή πέτυχε ο Λεβαδειακός στην έδρα του κόντρα στον πολύ κακό Αστέρα Τρίπολης. Οι γηπεδούχοι πήραν το σπουδαίο «τρίποντο» χάρη σε ένα γκολ του εξαιρετικού Σόλα (1-0).

Στα χαρακτηριστικά του αγώνα η πολλή μεγάλη ένταση του αέρα που δυσκόλεψε αφάνταστα το έργο των ποδοσφαιριστών. Μάλιστα, σε μια φάση στο δεύτ