Στο ρελαντί η ΑΕΚ νίκησε το Ρέθυμνο

Η ΑΕΚ ήταν σαφώς ανώτερη από το Ρέθυμνο, χαλάρωσε στην 3η περίοδο επιτρέποντας στους Κρήτες να πλησιάσουν στους 6 πόντους, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι και με επιμέρους σκορ 25-11 νίκησε με 82-62 για την 16η αγωνιστική της Α1.

Οι Βινς Χάντερ (20π., 6ρ.) και Μάλκολμ Γκρίφιν (16π.) ήταν οι κορυφαίοι της Ένωσης. . Στον αντίποδα, το Ρέθυμνο έμεινε στην προτελευταία θέση (3-13), με τη νίκη της Κύμης επί του Κολοσσού με μοναδικό συγκάτοικο τον Πανιώνιο. Ο Στίβεν Μπαρτ Τζούνιορ

ήταν ο μόνος με διψήφιο νούμερο πόντων για τους φιλοξενούμενους (15π.).

Η ΑΕΚ είχε καλό ξεκίνημα και ξέφυγε με 17-7, μετά το τζάμπολ. Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου είχαν 0/7 τρίποντα και έξι στο πρώτο δεκάλεπτο και η ΑΕΚ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 22-12. Η διαφορά έφτασε και στο +16 (31-15), αλλά με σερί 0-8 η ομάδα της Κρήτης μάζεψε το σκορ στο 31-23. Ακολούθησαν τρίποντα των Χριστοδούλου και Καλογιαννίδη, για το 38-33 του ημιχρόνου.

Αν και η Ένωση προηγήθηκε με +10, 47-37 με τους Γκρίφιν και Χάντερ, το Ρέθυμνο έκανε αντεπίθεση φτάνοντας στο -4, 53-49 στο 29ο λεπτό. Μετά το 57-51 στην 3η περίοδο, η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε, πάτησε γκάζι και το Ρέθυμνο... πέταξε «λευκή πετσέτα». Ο Λούκα Μπάνκι χαλάρωσε με τη διαφορά σε διψήφια τιμή και έριξε στο παρκέ και τους Μωραΐτη - Ρογκαβόπουλο.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-33, 57-51, 82-62

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 20, Γκρίφιν 19 (1), Σαντ-Ρος 5, Θίοντορ 4, Μωραΐτης 3, Ξανθόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 5, Γιαννόπουλος 2, Ματσιούλις 10, Τζέιμς 4, Ρογκαβόπουλος 2

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 6 (1), Μπαρτ 15 (2), Κλάντον 6, Χίκι 7 (1), Ντάνιελς 8 (1), Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 3 (1), Καλογιαννίδης 6 (1), Ραζής, Κουρέπης 2, Τζόουνς 9 (1)