Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός με θρίαμβο στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός πανηγυρίζει την κατάκτηση του πρωταθλήματος χάντμπολ, καθώς οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν παλικαρίσια εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ με 28-21 και έκαναν το 3-1 στην σειρά των τελικών.

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν μεγάλη εμφάνιση και πήραν σπουδαία νίκη υπό δύσκολες συνθήκες, καθώς το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό λόγω των αντικειμένων που εκτόξευσαν οι οπαδοί

της Ένωσης. Κάποιοι εξ αυτών μάλιστα εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο εφτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα κι αυτό οδήγησε στην προσωρινή διακοπή του παιχνιδιού.

Τελικά υπήρξε εκκένωση του γηπέδου, το ματς συνεχίστηκε και ο Ολυμπιακός πήρε μια μεγάλη νίκη και το πρωτάθλημα. Οι πειραιώτες έκλεισαν με ιδανικό τρόπο την σεζόν καθώς πανηγύρισαν την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου νταμπλ.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα με τον Τζηρά να σκοράρει συνεχώς και να προσφέρει τα μέγιστα και στην άμυνα, την ώρα που και οι Ρέινα και Σανίκης έβρισκαν τον δρόμο προς την εστία του Ραντούλοβιτς. Πολλοί οι αιφνηδιασμοί του Ολυμπιακού που ήταν απότοκο των λαθών των κιτρινόμαυρων που έφτασαν τα 7 στο πρώτο ημίχρονο έναντι μόλις 2 του Ολυμπιακού.

Από την άλλη οι Βραζάλιτσα και Γιάκομπσεν προσπάθησαν να δώσουν σκορ στους γηπεδούχους, όπως οι παίκτες του Ζαραβίνα είχαν τον πλήρη έλεγχο με τον Τσιλιμπάρη να είναι… βράχος και έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 15-8.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά έχοντας δύο ολιγόλεπτες διακοπές λόγω ρίψης μπουκαλιών νερού στον αγωνιστικό χώρο. Όσος χρόνος παίχτηκε στο δεύτερο μέρος είχαμε τον Παλεβίτσιους να βγαίνει μπροστά και να σκοράρει συνεχώς για την Ένωση. Ωστόσο οι Αραπακοπουλος και Τζηράς έδιναν τις λύσεις στον Ολυμπιακό, με τη διαφορά να μην πέφτει κάτω από τα 7 γκολ.

Κάπου εκεί και με 7’ να απομένουν για τη λήξη του ματς και με το σκορ στο 26-19 υπέρ του Ολυμπιακού, οι οπαδοί της ΑΕΚ πέταξαν αντικείμενα και νερά στον αγωνιστικό χώρο, μερικοί μπήκαν και μέσα με αποτέλεσμα η αποστολή των ερυθρολεύκων να αποσυρθεί στα αποδυτήρια.

Οι διαιτητές ζήτησαν την εκκένωση μέσα σε μισή ώρα για να συνεχιστεί το ματς, με την αστυνομία και τους ιθύνοντες της Ένωσης να τα καταφέρνουν για να τελειώσει το ματς στο γήπεδο…

Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία ωστόσο με τον Ολυμπιακό να μην έχει πρόβλημα να διατηρήσει το προβάδισμα και να παίρνει τελικά τη νίκη με 28-21. Ο Ολυμπιακός έκανε το 3-1 στις νίκες και πανηγύρισε την κατάκτηση του δεύτερου σερί πρωταθλήματος και δεύτερου σερί νταμπλ

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 2-7, 3-10, 6-13, 8-15 (ημ), 10-17, 11-20, 14-23, 17-25, 19-27, 21-28

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαΐδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 2, Νταρσουλάν, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 6, Βραζάλιτσα 3

Ολυμπιακός: Κρητικός, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος, Μούγιτς 1, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης 5, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 4, Χάλαρης, Τσίλης 3