Οι Σέλτικς νικητές στη ματσάρα των Χριστουγέννων με τους Σίξερς

Ο Κάιρι Ιρβινγκ έβαλε την υπογραφή του στον Χριστουγεννιάτικο θρίαμβο των Σέλτικς επί των Σίξερς στο Μπόστον Γκάρντεν, με 121-114 στην παράταση (κανονικός αγώνας 108-108).

Ο 26χρονος άσσος 40 πόντους και έγινε ο πρώτος παίκτης της Βοστώνης που πετυχαίνει 30+ πόντους τα τελευταία 30 χρόνια σε ματς την ημέρα των Χριστουγέννων. Ο Ιρβινγκ, είχε επίσης 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ 1 κλεψιμο και σούταρε

με 12/23 δίποντα, 5/10 τρίποντα και 1/1 βολή.
Το ματς ήταν συναρπαστικό σε όλη τη διάρκεια του και το προβάδισμα στο σκορ είχε συνεχόμενες εναλλαγές.Το θρίλερ κορυφώθηκε στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας με τους Σέλτικς να στέλνουν το ματς στην παράταση με καλάθι του Ιρβινγκ στα 20».

Στην παράταση, ή ομάδα της Φιλαδέλφεια προηγήθηκε 113-108,αλλά η απάντηση των Σέλτικς ήταν δυναμική σε άμυνα και επίθεση. Αρχικά μείωσαν σε 114-112 και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ιρβινγκ πήραν προβάδισμα 118-114. Η χαριστική βολή ήρθε από τις βολές του Τέιτουμ στα 37».

Το αντίπαλο δέος στην πλευρά των Σίξερς ήταν ο καταπληκτικός Τζόελ Εμπιντ με 34 πόντους, 16 ριμπάουντ, στο 30ο νταμπλ-νταμπλ.Ο Καμερουνέζος, είχε 10/17 σουτ, 12/12 βολές , 2 ασίστ και 2 κοψίματα. Αλλες πολύτιμες βοήθειες για τις δύο ομάδες: Από τη Βοστώνη, οι Τζέισον Τέιτουμ (23π, 10ρ, 2κλ, 2κοψ) και Μάρκους Μόρις (23π,6ρ,3ασ), ενώ από τη Φιλαδέλφεια, οι Τζίμι Μπάτλερ (24π, 5ρ,4ασ,3κλ) και Μπεν Σίμονς (11π, 14ρ,8ασ).