Με τη σφραγίδα του Λιονέλ Μέσι

Ο Μέσι λοιπόν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα. Πέτυχε δύο γκολ και έδωσε την ασιστ για άλλο ένα. Αυτό που δεν θα ξεχάσει πάντως ο Πέπ Γκουαρντιόλα ήταν το γκολ στο 88' με το οποίο η Μπαρτσελόνα κατέκτησε τον τίτλο. Ηταν ένα παιχνίδι στο οποίο η Μπαρτσελόνα έδειξε και πάλι κατά διαστήματα την ποιότητα της ως ομάδα. Η Ρεάλ προσπάθησε και πάλι να πιέσει ψηλά, αλλά αυτή τη φορά, ιδιαίυερα στο α' μέρος, η Μπαρτσελόνα είχε τις λύσεις ώστε να κυκλοφορεί μάλλον άνετα τη μπάλα.
Γενικά στο α' μέρος το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις για γκολ. Στο 15' μιά καταπληκτική ασιστ του Μέσι βρήκε στον κενό χώρο τον Ινιέστα που εύκολα έκανε το 1-0.Πέντε λεπτά αργότερα όμως, η Ρεάλ ισοφάρισε με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ πάντως. Κι εκεί που όλοι περίμεναν τη λήξη του ημιχρόνου, «χτύηπησε» πάλι ο Μέσι, όπως και στο πρώτο παιχνίδι στο «Μπερναμπέου».Ηταν μιά φάση που «χάθηκε η μπάλα». Ο Μέσι την «έκοψε» στον Πικέ, αυτός με τακουνάκι την ... επέστρεψε και ο Αργεντίνος  νίκησε τον Κασίγιας για το 2-1. Στο α' μ΄ςερος είχαμε κι άλλες σημαντικές φάσεις, όπως την εξαιρετική αποκρουση του Κασίγιας σε σουτ του Πέδρο  (21' ), το σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο δοκάρι κι αφού πρώτα απέκρουσε ο Βαλδές (26' ), τα χαμένα τετ-α-τετ των Οζιιλ (29') και Μέσι (37' ).Στο β' μέρος, το ματς «χάλασε». Δεν υπήρχε ,καθόλου ρυθμός, αντίθετα, είδαμε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα κυρίως από παίκτες της Ρεάλ και νεύρα. Το απ[οτέλεσμα, ήταν η ... βροχή από κάρτες που αναγκάστηκε να δώσει ο διαιτητής Νταβιντ Φερνάντεθ Κορμπαλάν: Μαρσέλο, Κρ.Ρονάλντο, Μαστσεράνο, Μαρσέλο, Πέπε, Σέρχιο Ράμος. ΣΤο 82' ύστερα από φάση διαρκείας, ο Μπενζεμά «πάγωσε» το «Καμπ Νου», ισοφαρίζοντας σε 2-2. Κι εκεί που επίσης όλοι περίομεναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση (2-2 και ο πρώτος αγώνας) ο Λιονέλ Μέσι είχε αντίθεση γνώμη. Συνδιάσττηκε άψογα με τον Αντριάνο ο τελευταίος εκανε τη σέντρα από αριστερά και ο  .Αργεντίνος νίκησε και πάλι τον Κασίγιας για το 3-2Το φινάλε ήταν ιδιαίτερα επεισοδιακό, αφού ο Μαρσέλο είδε απ΄ευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Φάμπρεγας και ακολούθησαν έντονοι διαπληκτισμοπί μεταξύ όλων των παικτών στους οποίους πήραν μέρος και από τους πάγκους. Ακόμα και ο Μουρίνιο μπήκε στη μέση! Το αποτέελσμα ήταν να δουν κόκκινη  κάρτα στους  Οζίλκαι Βίγια  οι οποίοι  είχαν  αντικατασταθεί και ήταν στον πάγκο! ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλδές, Αλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Αμπιντάλ, Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα, Μέσι, Βίγια (73' Αντριάνο), Πέδρο (82' Φάμπρεγας).ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Ράμος, Πέπε, Καρβάλιο, Κοεντράο, Αλόνσο, Κεντίρα (46' Μαρτσέλο), Ντι Μαρία (64' Ιγκουαϊν), Εζίλ (78' Κακά), Ρονάλντο, Μπενζεμά.    .