Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μάντσεστερ Σίτι 1-3

Σε διαδικαστικό χαρακτήρα μετέτρεψε την ρεβάνς του Έτιχαντ η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε δια περιπάτου της μισητής συμπολίτισσας Γιουνάιτεντ με 3-1 στο Όλντ Τράφορντ.

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα κατέβασε στον αγωνιστικό χώρο μιας άκρως ανταγωνιστική ομάδα, δείχνοντας ότι σκοπεύει στην κατάκτηση του Carabao Cup για τρίτη συνεχή χρονιά.

Οι Πολίτες δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Κόκκινους Διάβολους  στο πρώτο ημίχρονο, σημείωσαν τρία γκολ

με τους Μπερνάντο Σίλβα, Μαχρέζ αλλά και το αυτογκόλ του Περέιρα, ενώ αν ο Στέρλινγκ ήταν πιο προσεκτικός στο τελείωμα, το σκορ του πρώτου ημιχρόνου θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο.

Οι Πρωταθλητές Αγγλίας άνοιξαν το σκορ στο 17΄ με τον κεραυνό του Μπερνάντο Σίλβα, με τον Πορτογάλο άσο να δίνει την ασίστ στον Μαχρέζ στο 33′, ο οποίος πέρασε και τον Ντε Χέα  για το 2-0, ενώ ενώ το 0-3 έγινε στο 38′ με αυτογκόλ του Αντρέας Περέιρα έπειτα από τρομερή ντρίμπλα και σουτ του Ντε Μπρόινε στην κόντρα.

Η Γιουνάιτεντ απλά μείωσε σε 3-1  με τον Ράσφορντ στο 70′.