Ηττα στο φινάλε και αποδοκιμασίες για την ΑΕΚ

Δεύτερη ήττα για την ΑΕΚ στους αγώνες του Europa League. Η Στουρμ Γκρατς πέρασε (2-1) από το ΟΑΚΑ και βύθισε την ΑΕΚ στην απόγνωση. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι αμέσως μετά τα δύο γκολ που έφεραν την ήττα, ο κόσμος άρχισε τις έντονες αποδοκιμασίες.Η
εξέλιξη του αγώνα ήταν δραματική. Η ΑΕΚ προηγήθηκε, έχασε ευκαιρίες, είχε καλή εικόνα, αλλά έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Δέλλα. Η Στουρμ Γκρατς ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ισοφάρισε στο 87' και στις καθυστερήσεις πήρε μια σημαντική νίκη.Στο 6' ο Μπέλεκ μόνος με τον αντίπαλο γκολκίπερ πέταξε τη μπάλλα άουτ. Στο 8', πάσα του Λεονάρντο στον Γκούντγιονσεν, σουτ και απόκρουση από τον Τσάβλινα.Στο 50' ο Κάρλος έκανε το πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα και ο Στάνφεστ στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλλα την έστειλε στα δίχτυα(1-0).Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Δέλλας που είχε κίτρινη από το 48', έκανε πλονζόν (!) και έπιασε τη μπάλλα με το χέρι, προκειμένου να σταματήσει αντεπίθεση της Στουρμ. Δεύτερη κίτρινη, κόκκινη συνεπώς, η ΑΕΚ με δέκα παίκτες.Ο Χιμένεθ έριξε στο ματς τον άπειρο Μπουγαϊδη (στόπερ), αργότερα τα άκουσε όταν αντικατέστησε τον Λεονάρντο με τον Κλωναρίδη και στο φινάλε όλοι ξέσπασαν σε αποδοκιμασίες για την ήττα της ΑΕΚ. Το 1-1 έγινε στο 87' από τον Μπουργκστάλερ και το 1-2 στις καθυστερήσεις από τον Χάας.Διαιτητής: Πρόμπερτ.Κόκκινη: Δέλλας.Κίτρινες: Λαγός, Κάλα, Μπόντουλ.ΑΕΚ: Αραμπατζής, Κοντοές, Λαγός, Κάλα, Δέλλας, Γκερέιρο(55' Μπουγαϊδης), Λεονάρντο (66' Κλωναρίδης), Κάρλος, Βάργκας, Γκούντγιονσεν, Μπέλεκ (78' Λυμπερόπουλος).Στουρμ Γκρατς: Τσάβλινα, Παπχάτζε, Βέμπερ, Σάμπικς, Ντούυντιτς, Μπουργκστάλερ, Κάιντζ(73' Χάας), Μπόντουλ, Στανγκλ(57' Σάουμελ), Βολφ (40' Μπούκβα), Στάνφεστ.