Ιστορική νίκη της Γουέστ Χαμ επί της Αρσεναλ

Η Γουέστ Χαμ «έσπασε» την άσχημη παράδοση με την Αρσεναλ, επικρατώντας 1-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, με γκολ που πέτυχε ο 20χρονος Ιρλανδός ανασταλτικός μέσος, Ντέκλαν Ράις, στο 48ο λεπτό.

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι,έβαλε δύσκολα στην Αρσεναλ, έκλεισε όλους τους χώρους και ουσιαστικά ελάχιστες φορές κινδύνευσε. Το πρόβλημα για την ομάδα του Ουνάι Εμερι ήταν περισσότερο επιθετικό, καθώς είχε προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι. Ηταν η πρώτη φορά στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ που η Αρσεναλ έμεινε χωρίς γκολ σε εκτός έδρας παιχνίδι. Παράλληλα, με την ήττα αυτή παίνει σε κίνδυνο και η θέση της στην τετράδα, κάτι που αποτελεί βασικό στόχο. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ουσιαστικά ένα δεκάλεπτο στο β' μέρος, όταν είχαν δύο καλές φάσεις με Ομπαμεγιάνγκ και Αϊβόμπι. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Γουέστ Χαμ επί της Αρσεναλ ήταν το 2006.