Η Πόρτο τη νίκη, η Γαλατά στο Γιουρόπα Λιγκ

Η Πόρτο νίκησε τη Γαλατάσαράϊ και στην Κωνσταντινούπολη 3-2 με ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο τα παιχνίδια της στον 4ο όμιλο, στον οποίο κατέλαβε την πρώτη θέση.

Παράλληλα και η τουρκική ομάδα παρά την ήττα εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Γιουρόπα Λιγκ καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση, καθώς η Λοκομοτίβ ηττήθηκε στο Γκελζενκίρχεν από τη Σάλκε 1-0.

Η Πόρτο προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Φελίπε (17′) και Μανέγκα (πέναλτι, 42′), ωστόσο η Γαλατά πρόλαβε να μειώσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Φεγκουλί. Στο β" μέρος οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρίτο γκολ με τον Σέρτζιο Ολιβέϊρα. Ο Ντερτιγιόκ μείωσε μείωσε στο 65′, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Φεγκουλί δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, καθώς εκτέλεσε πέναλτι στο δοκάρι.

Στο Γκελζενκίρχεν, η Σάλκε νίκησε 1-0 τη Λοκομορίβ Μόσχας με το γκολ του Σοπφ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.