Η Μίλαν για σεντόνι, 3-1 στο Μπέργκαμο

Η Μίλαν έφυγε νικήτρια από το «Ατλέτι Ατζούρι ντ΄ Ιτάλια», επικρατώντας της Αταλάντα με 3-1 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής. Μια νίκη πολύ σημαντική για την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, αφού εκτός του ότι επιβεβαίωσε την περίοδο φόρμας που διέρχεται, σημειώθηκε σε μια έδρα όπου η πρωταθλήτρια Γιουβέντους είχε γνωρίσει βαριά ήττα (3-0) στο Κύπελλο κι επί ενός αντίπαλου που έχει τον ίδιο στόχο με τους ροσονέρι.

Tην τρίτη θέση και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Για να φτάσει στο τρίποντο, μάλιστα, η Μίλαν χρειάστηκε να κάνει ανατροπή, αφού

οι «μπεργκαμάσκι» προηγήθηκαν στο σκορ. Ο παίκτης-αποκάλυψη των Λομβαρδών, όμως, ο Κριστόφ Πιάτεκ που ήρθε στην ομάδα τον Ιανουάριο και έκτοτε σκοράρει ακατάπαυστα, πήρε από το χέρι τους συμπαίκτες του και με δύο γκολ οδήγησε τους «ροσονέρι» στην επιτυχία.

Η Αταλάντα λοιπόν προηγήθηκε με τον Φρόιλερ στο 33'. Ο Πιάτεκ ισοφάρισε στο 45' και ο Τσαλχάνογλου στο 55' έδωσε προβάδισμα στη Μίλαν. Εξι λεπτά αργότερα, ο Πιάτεκ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στο άλλο ματς του Σαββάτου: Κάλιαρι-Πάρμα 2-1 (66΄, 85΄ Παβολέτι - 40΄ Κούτσκα)