Η Φενέρ νίκησε στο ντέρμπι την ΤΣΣΚΑ

Η Φενέρμπαχτσε είναι σε εξαιρετική κατάσταση αυτή την περίοδο και το επιβεβαίωσε νικώντας με 79-75 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Κωνσταντινούπολη. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ζέικο Ομπράντοβιτς έφτασε στις 12 στην Ευρωλίγκα, αλλά και τις εννέα συνεχόμενες!

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ΤΣΣΚΑ είχε καλύτερα ποσοστά στα σουτ από τη Φενερμπατχσε(20/34δ και 9/18τρ, έναντι 25/46δ, 4/14τρ), όμως, η κιριαρχία της τουρικής ομάδας στα ριμπάουντ

(37 έναντι 21) έπαιξε σηαντικόρόλο.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν «καταιγιστική» στο ξεκίνημα του αγώνα με τρομερή άμυνα και απίστευτη ευστοχία στην επίθεση, «βραχυκύκλωσε» τη Φενέρμπαχτσε και επέβαλε το παιχνίδι της.

Ετσι η ρωσική ομάδα προηγήθηκε 19-9 (6’) και 41-27 (16’) δείχνοντας ότι κυριαρχούσε στο ματς. Στο ημίχρονο προηγήθηκε 48-36,αλλά στη συνέχεια, ένα σερί 16-0 της Φενέρ, η οποία
έχοντας άμυνα για σεμινάριο, πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο και εύκολα καλάθια, άφησε χωρίς πόντο την ΤΣΣΚΑ για έξι λεπτά! Η ρωσική ομάδα μπορεί να πήρε και πάλι διαφορά επτά πόντων )74-67 στο 34′), όμως η Φενέρ βρήκε πάλι τον τρόπο να επιστρέψει στο ματς.

Στο 1.35’’ ο Ντατόμε σημείωσε το 75-75 και στο 1.14’’ ο Χάντερ αστόχησε. Ο Βέσελι έδωσε προβάδισμα με 77-75 στα 59’’ και στα 40’’ ο Πέτερς έκανε λάθος, καθώς η μπάλα του έφυγε από τα χέρια και πέρασε έξω. Ο Σλούκας κέρδισε το φάουλ από τον Χάκετ στα 10’’ και με 2/2 βολές έκανε το τελικό 79-75 «σφραγίζοντας» τη νίκη για τη Φενέρ.

Από την ομάδα του Ομπράντοβιτς οι Βέσελι (19π.,10ρ, 3ασ, 2κλεψ), Γκούντουριτς (15π με 3/3τρ, 4ασ,4κλ), και Ντατόμε (10π.) ήταν οι κορυφαίοι, ενώ για την ΤΣΣΚΑ ξεχώρισαν οι Κλάιμπερν (17π, με 5/6δ,2/4τρ,1/2β,5ρ,3ασ ) και Χίγκινς (12π.).