Έγραψε Ιστορία η Ρεάλ Μαδρίτης,τέταρτη φορά πρωταθλήτρια κόσμου

Η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχτηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στο Αμπού Ντάμπι μετά τη νίκη της στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου συλλόγων επί της «οικοδέσποινας» Αλ Αΐν με 4-1.

Οι μερένγκες έγιναν έτσι η πιο επιτυχημένη ομάδα στο θεσμό, καθώς έφτασαν στους τέσσερις τίτλους ξεπερνώντας την Μπαρτσελόνα. Παράλληλα, έγιναν η πρώτη ομάδα με τρεις συνεχείς κατακτήσεις.

Ο τελικός είχε εξαρχής ξεκάθαρο φαβορί, κι αυτό ήταν η «βασίλισσα». Η πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε αρκετές ευκαιρίες για ακόμη ευρύτερο σκορ, με τους Μπενζεμά, Μπέιλ και Λούκας. Ακόμη κι έτσι, όμως, η ομάδα του Σαντιάγκο Σολάρι προηγήθηκε 3-0 με γκολ των Μόντριτς (14΄), Γιορέντε (60΄) και Σέρχιο Ράμος (79΄). Οι Άραβες μείωσαν στο 86΄, με τον Σιοτάνι και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ναντέρ, από προσπάθεια του Βινίσιους, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 4-1.