Εύκολη πρόκριση Ολυμπιακού

Την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν σχετικά εύκολα του Παμβοχαϊκού με 3-1 σετ στο κλειστό του Ρέντη και σφράγισαν το εισιτήριό τους για την τελική 8άδα. Την προσεχή Πέμπτη το μεσημέρι θα μάθουν τον αντίπαλο που θα αντιμετωπίσουν στην προημιτελική φάση.

Οι Πειραιώτες

δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στον Παμβοχαϊκό με εξαίρετη το δεύτερο σετ. Οι δυο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι το 5-5. Ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πήραν κεφάλι στο σκορ. Ένα μπλοκ του Πετρέα, ένας πόντος του Σμιτ και ο άσσος του Τερβαπόρτι αρκούσαν για το 11-7. . Το ερυθρόλευκο σερί συνεχίστηκε μέχρι το 13-7, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο 16-9 ύστερα από άσσο του Ανδρεάδη. Το πρώτο σετ «βάφτηκε» κόκκινο με το εμφατικό 25-15.

Στο 2ο σετ, ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε γρήγορα με 5-8 και διατήρησε το προβάδισμα καθόλη σχεδόν τη διάρκεια του σετ. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο -3 αρκετές φορές όμως ο Παμβοχαϊκός διατηρούσε τον έλεγχο. Η ερυθρόλευκη προσπάθεια ανατροπής δεν ολοκληρώθηκε ποτέ και το σετ κατέληξε στον Παμβοχαϊκό με για την ισοφάριση σε 1-1.

Οι παίκτες του Μουνιόθ μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι στο 3ο σετ, με σαφή διάθεση να ανακτήσουν το προβάδισμα. Όπερ και εγένετο με σχετική ευκολία (25-21). Στο 4ο σετ, οι πρωταθλητές προηγήθηκαν γρήγορα με 6-1 και διατήρησαν το προβάδισμα με διαφορές ασφαλείας. Με πρώτο χρόνο του Πετρέα, διαμορφώθηκε το 12-5 και με μπλοκ του Ράουβερντινκ το 14-5 στο σημείο που ο Ολυμπιακός έλεγχε απόλυτα το ματς. Στην εξέλιξη του σετ δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο 25-15 και να εξασφαλίζουν τη νίκη πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 22-25, 25-21, 25-15) σε 94′