Εύκολη νίκη του Προμηθέα επί της Κύμης

Με double double του Τερέλ Παρκς (22π., 12ρ.), ο Προμηθέας δεν έδειξε… έλεος στην Κύμη, επικρατώντας στην Πάτρα με το επιβλητικό 94-61, για την 7η αγωνιστική της Α1.

Ο Πέτρος Γερομίχαλος (21π.) και ο Οκτάβιους Έλις (14π.) ήταν επίσης διψήφιοι σε πόντους, ενώ 14 από τις 34 ασίστ των Αχαιών μοίρασε ο Τζέικομπ Όντουμ! Διασώθηκαν οι Κρις Όρτον (13π.) και Ρόντρικ Κάμφορ (12π.) από το «ναυάγιο» της ομάδας της Εύβοιας.

Ηταν η πέμπτη νίκη για τον Προμηθέα, ενώ η Κύμη παρέμεινε με ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Τερέλ Παρκς μπήκε… αφηνιασμένος, σημείωσε 15 πόντους, με 6/6 δίποντα, 3/3 βολές, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο, που έληξε… 33-7! Η Κύμη τα… έσπαγε από την περιφέρεια, στο 11ο λεπτό συμπλήρωσε 6 λεπτά χωρίς πόντο και με 15 λάθη παραδόθηκε άνευ όρων. Το 54-25 του ημιχρόνου μετετράπη σε 70-46 στο 30ο λεπτό και στην 4η περίοδο, οι φίλαθλοι απόλαυσαν το ταλέντο της ομάδας της Πάτρας, Χρυσόστομο Σανδραμάνη, να ευστοχεί στο ένα τρίποντο μετά το άλλο (3/5)!

Τα δεκάλεπτα: 33-7, 54-25, 70-46, 94-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Γκίκας 2, Μέγιερ 3 (1), Λίποβι 9 (1), Παρκς 22, Μπράουν 4, Σαλούστρος 4 (4 ασίστ, 2 κλεψίκματα), Όντουμ 4, Τσαϊρέλης, Γερομιχαλός 21 (1), Σανδραμάνης 9 (3), Έλις 14, Λαναράς 2

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Πουλιανίτης 2, Όρτον 13, Σαγκς 9, Κάμφορ 12 (2), Ουάσινγκτον 1, Τσιάρας 2, Στυλιανού 5 (1), Μαραγκός 5 (1), Τουντζιαράκης 6, Γερομίχαλος, Μητσιμπόνας, Ρέτζιναλντ 6 (1)