Διακοπή για 38 λεπτά στο Βελοντρόμ λόγω κροτίδας

Ενταση στο Βελοντρόμ από τους οπαδούς της Μαρσέιγ που διαμαρτύρονταν με πανό κατά της διοίκησης και μάλιστα έκαναν αποχή στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Λιλ.

Ολα έγιναν χειρότερα στο 57ο λεπτό κι ενώ η Λιλ προηγείτο 1-0, όταν μία κροτίδα έσκασε κοντά στη γραμμή του άουτ σε ένα σημείο όπου ήταν οι Αμαβί και Στρούτμαν. Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Αμορί Ντελερού, αποφάσισε να διακόψει το παιχνίδι και πήγε με τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Το παιχνίδι

άρχισε ύστερα από 38 λεπτά και ολοκληρώθηκε με νίκη της Λιλ (2-1). Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με πέναλτι του Πέπε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του α' μέρους. Η Μαρσέιγ έμεινε με δέκα παίκτες στο 67' λόγω αποβολής του Τοβέν με απ' ευθείας κόκκινη, ενώ ο Πέπε σκόραρε και πάλι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπαλοτέλι διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Ο Κώστας Μήτρογλου ήταν στην αρχική ενδεκάδα της Μαρσέιγ και αντικαταστάθηκε στο 74'.