Ατλέτικο Μαδρίτης – Αλμερία 2-1: Νίκησε και πλησίασε στην κορυφή

Επιστροφή στις νίκες για την Ατλέτικο Μαδρίτης! Μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επικράτησε με 2-1 της Αλμερία στο «Metropolitano» για τη 16η αγωνιστική της La Liga και μείωσε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Ρεάλ, έχοντας και ματς λιγότερο.

Στο 18ο λεπτό ο Μοράτα άνοιξε το σκορ με ωραία ατομική προσπάθεια και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κορέα έγραψε το 2-0. Στο 62′ ο Μπαμπτιστάο μείωσε σε 2-1 παίρνοντας το ριμπάουντ από απόκρουση

του Όμπλακ ο οποίος με τουλάχιστον τρεις σημαντικές επεμβάσεις στη συνέχεια κράτησε τη νίκη της ομάδας του.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Γιορέντε, Βίτσελ, Αθπιλικουέτα (75′ Χιμένες), Σάβιτς, Ντε Πάουλ (61′ Σαούλ), Κορέα (75′ Μολίνα), Λίνο (75′ Ρικέλμε), Κόκε, Γκριεζμάν, Μοράτα (60′ Ντεπάι)

Αλμερία: Μαξιμιάνο, Τσούμι, Μόντες, Γκονζάλες, Ακιέμε, Εμπάρμπα (85′ Ραμαζάνι), Ντιόν Λόπι, Πόζο (85′ Πίγκμαλ), Ρομπερτόνε (86′ Μπάμπα), Αρίμπας, Λέο Μπαπτιστάο