Ασταμάτητη η Σίτι

Εχει πάρει φόρα και δεν σταματάει πουθενά η Μάντσεστερ Σίτι! Οι Πολίτες ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν εντός έδρας της Μπόρνμουθ με 3-1 για την 14η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και πέτυχαν την 6η σερί νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έκανε το καθήκον της και διεύρυνε στο +5 τη διαφορά της από τη δεύτερη Λίβερπουλ, που αγωνίζεται αύριο εντός έδρας απέναντι στην Εβερτον.

Η Σίτι ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο 16’ με τον Μπερνάντο Σίλβα, με την Μπόρνμουθ να ισοφαρίζει

στο 44’ με τον Γουίλσον. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και στο 57’ έκαναν το 2-1 με τον Στέρλινγκ, ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Γκουντογκάν στο 79’.

«Γκρέμισε» το Σεντ Τζέιμς Παρκ η Γουέστ Χαμ

Στα άλλα παιχνίδια που διεξήχθησαν το απόγευμα του Σαββάτου, ξεχώρισε η νίκη της Γουέστ Χαμ, η οποία επικράτησε με 3-0 στην έδρα της Νιούκαστλ. Ο Χαβιέ Ερνάντεζ άνοιξε το σκορ στο 11’ και στο 63’ έκανε το 2-0 για τα Σφυριά. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Φελίπε Αντερσον.

Επέστρεψε στις νίκες η Λέστερ, «διπλό» για την Μπράιτον

Από εκεί και πέρα, η Λέστερ επικράτησε με 2-0 της Γουότφορντ του Χοσέ Χολέμπας χάρη στα γκολ των Βάρντι (12’) και Μάντισον (23’), η Κρίσταλ Πάλας νίκησε με 2-0 την Μπέρνλι (ΜακΆρθουρ 16’ και Τάουνσεντ 77’) , ενώ η Μπράιτον επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Χάντερσφιλντ.