Αποκλεισμός σοκ για τις ομάδες του Μάντσεστερ

Στον 1ο όμιλο: Η Μάντσεστερ Σίτι, με γκολ των Σίλβα (36' ) και Γιάγια Τουρέ (52' ), νίκησε 2-0 την (αδιάφορη) Μπάγερν. Ομως, το ίδιο έκανε και η Νάπολι στο «Μαδριγάλ» κόντρα στη Βιγιαρεάλ και η πρόκριση πήγε στην Ιταλία. Τα γκολ της Νάπολι πέτυχαν οι Ινλερ (65' ), Χάμσικ (75' ).

Η βαθμολογία: Μπάγερν 13, Νάπολι 11, Μάντσεστερ Σίτι 10, Βιγιαρεάλ 0.

Στον 2ο όμιλο: Η ΤΣΣΚΑ
Μόσχας, πήρε την πρόκριση αφού νίκησε στο Σαν Σίρο την Ιντερ με 2-1. Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε στο 50' με τον Ντουμπία, ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα ο Καμπιάσο και τη νίκη έδωσε ο Μπερεζούτσκι στο 87'.

Στο άλλο ματς, Λιλ και Τραμπζοσπόρ έμειναν στο 0-0.

Η βαθμολογία: Ιντερ 10, ΤΣΣΚΑ Μ 8, Τραμπζοσπορ 7, Λιλ 6.

Στον 3ο όμιλο: Η Βασιλεία νίκησε 2-1 τη Γιουναιτεντ η οποία έμεινε εκτός Τσαμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά μετά την περίοδο 2004-2005. Η Βασιλεία προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Στρέλερ (9'), Α. Φρέι (84' ), ενώ η Γιουνάιτεντ μείωσε στο 89' με τον Τζόουνς.
Η Μπενφίκα, πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο, αφού με γκολ του Καρντόσο (7' ) νίκησε 1-0 την Οτελούλ.

Η βαθμολογία: Μπενφίκα 12, Βασιλεία 11, Γιουναιτεντ 9, Οτελούλ 0.

Στον 4ο όμιλο, η Ρεάλ είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση και την πρώτη θέση. Ο Μουρίνιο ξεκούρασε αρκετούς βασικούς (το Σαββατο έχει και το ματς με την Μπαρτσελόνα) κόντρα στον Αγιαξ, αλλά η Ρεάλ δεν είχε πρόβλημα να πάρει τη νίκη με 3-0 (Καγιεχόν 14' και 90' , Ιγκουαίν 42' ).

Στο Ζάγκρεμπ πάντως, η Λυών έπρεπε να σημειώσει πολλά γκολ για να προκριθεί σε βάρος του Αγιαξ στην ισοβαθμία. Παρότι η γηπεδούχος (και αδιάφορη) Ντυναμό προηγήθηκε με τον Κόβατσιτς (40' ), η Λυών έβαλε επτά γκολ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση! Τα γκολ στο απίστευτο 7-1 σημείωσαν οι Γκομίς (45' , 48' 52' , 70' ), Γκόναλονς (49' ), Λόπεζ (64' ) και Μπριάντ (76' ).
Να σημειώσουμε ότι η Ντυναμό αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 28' , λόγω αποβολής (με δεύτερη κίτρινη) του Λέκο.

Η βαθμολογία: Ρεάλ 18, Λυών 8 (9-7), Αγιαξ 8 (6-6), Ντυναμό Ζάγκρεμπ 0.

***Γιουνάιτεντ, Σίτι, Τραμπζοσπορ και Αγιαξ, συνεχίζουν στο Europa League.