Αλ Αΐν και Κασίμα προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου συλλόγων

Η Αλ Αΐν προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου συλλόγων, που διεξάγεται στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Η οικοδέσποινα του τουρνουά επικράτησε 3-0 της πρωταθλήτριας Αφρικής Εσπεράνς από την Τυνησία και έχει την ευκαιρία να αγωνιστεί με τη φημισμένη Ρίβερ Πλέιτ, την προσεχή Τρίτη (18/12), στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης. Τα γκολ της Αλ Αΐν πέτυχαν ο Μοχάμεντ Αχμάντ στο 2ο λεπτό, ο Χουσεϊν

Ελ Σαχάτ στο 16΄ και ο Μπαντάρ Μοχάμεντ στο 60΄.

Στον δεύτερο ημιτελικό, που θα γίνει την Τετάρτη 19/12, η πρωταθλήτρια Ευρώπης και κάτοχος του τροπαίου Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει την Κασίμα Άντλερς, που νωρίτερα νίκησε 3-2 τη Γκουανταλαχάρα.H ομάδα του Μεξικού είχε ιδανικό ξεκίνημα με γκολ του Σαλδίβαρ μόλις στο 3ο λεπτό, όμως στο β" μέρος κατέρρευσε. Οι Ιάπωνες ισοφάρισαν άμεσα με τον Ναγκάκι (49′), με πέναλτι του Σερζίνιο έκαναν το 2-1 (69′) ενώ στη συνέχεια ο Αμπε πέτυχε το 3-1. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Γκουανταλαχάρα ήταν να μειώσει στο τελικό 3-2 με γκολ του γνωστού στην Ελλάδα από τη θητεία του στον Ολυμπιακό, Αλαν Πουλίδο στο 94ο λεπτό, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» μετά από δικό του χαμένο πέναλτι.

ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΘΕΣΕΙΣ 5-6
4. 18/12/2018 15:30 Αλ Αΐν Εσπεράνς (Τυνησία)-Γκουανταλαχάρα (Μεξικό)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
5. 18/12/2018 18:30 Αλ Αΐν Ρίβερ Πλέιτ (Αργεντινή)-Αλ Αΐν (ΗΑΕ)
6. 19/12/2018 18:30 Αμπού Ντάμπι Κασίμα Άντλερς (Ιαπωνία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)