Αυτή τη φορά η εθνική άρεσε

Μία ημέρα μετά την άσχημη εμφάνιση και την ήττα από τα Σκόπια, η ελληνική ομάδα έδειξε ένα διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο. Η άμυνα ήταν το βασικό στοιχείο που καθήλωσε τους Μαυροβούνιους στην τρίτη περίοδο, στο διάστημα δηλαδή που κρίθηκε το ματς.Η ελληνική ομάδα παίζοντας εκπληκτική άμυνα πέτυχε ένα σερί 19-0 (1), άφησε για έξι λεπτά το Μαυροβούνιο χωρίς πόντο και μετέτρεψε το -1 (33-32) σε 51-33 (26'). Κορυφαίος σε αυτή την προσπάθεια
ήταν ο Κώστας Κουφός, που πέτυχε 19 πόντους (8/13 διπ, 3/4β), στο καλύτερο παιχνίδι του με την εθνικη ομάδα. Σπουδαία εμφάνιση και από τον Μπράμος, ο οποίος έπαιξε καταπληκτική άμυνα, μάζεψε εννέα ριμπαόυντ και έκανε τρία κλεψίματα. Η ελληνική ομάδα βελτίωσε και τα ποσοστά της στα σουτ, αφού είχε 19/36 δίποντα, 5/21 τριποντα και επίσης, 38 ρημπάουντ (έναντι 36), 16 ασιστ (έναντι 10), 11 κλεψίματα (έναντι 6) και πέντε κοψίματα.   Η ελληνική άμυνα υποχρέωσε το Μαυροβούνιο και σε άσχημα ποσοστά στα σουτ (16/40 δίποντα και 4/18 τρίποντα). Τα δεκάλεπτα: 18-21, 31-32, 41-58, 55-71Μαυροβούνιο:  Βούτσεβιτς 4, Γερέτιν 7, Μπάκιτς, Στσεπάνοβιτς 5, Μπορίσοφ 6, Μιχαΐλοβιτς, Κουκ 4, Μπιέλιτσα 8, Ντραγκίτσεβιτς 4, Πέκοβιτς 15 (7 ριμπ.), Ντάσιτς 2.Ελλάδα:  Ξανθόπουλος 2, Μπουρούσης 2, Ζήσης 4, Βασιλειάδης 11(3/6 τριπ), Καλάθης 12 (6ασ), Φώτσης 14 (3/3δ,2/2τρ,2/2β,5ρ,2 ασ,2 κλ), Παπανικολάου 3, Μαυροειδής, Μπράμος 4 (9ρ, 3κλ), Κουφός 19 (8/13δ,3/4β, 3ρ,4κοψ) Σλούκας, Καϊμακόγλου.