Oλα για τη μητέρα μου

Ο αντίθετος ισχυρός άνεμος, το γεγονός ότι ο ΠΑΟ έπαιζε με παίκτη λιγότερο (αποβολή Βιτόλο) από το 39' και η είσοδος του Βλαχοδήμου (υπαίτιος για το 2-3 από 0-3), ήταν τα στοιχεία που έδωσαν εικόνα θρίλερ στα τελευταία λεπτά. Το 5-2-2 που έπαιξε ο Φερέιρα με την είσοδο του Καντέ στο τέλος, θωράκισε την άμυνά του και διατήρησε το χρυσό τρίποντο.Ο Σεμπάστιαν Λέτο με τον Κουίνσι Ομπέγιε και τον Στέφανο Καπίνο αποτέλεσαν τους τρεις σωματοφύλακες των Πρασίνων σε έναν Παναθηναϊκό
που όσο έπαιξε με 11 ποδοσφαιριστές ήταν πηγή κινδύνων για την αντίπαλη εστία. Προηγήθηκε με 2-0 με δύο γκολ (21' και 23') του πρώτου σκόρερ Σεμπάστιαν Λέτο και μετά την πολύ αυστηρή αποβολή του Βιτόλο, κατάφερε σε αντεπίθεση με τον Κουίνσι να πετύχει και 3ο τέρμα, αφού ο Γκανέζος στο 56' πέρασε τρεις παίκτες και κεραυνοβόλησε τον Βιβιανί! ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΣ ΚΑΙ... 2-3Η είσοδος του νεαρού Βλαχοδήμου στο 61' αντί του Μπέρτου έφερε τα πάνω κάτω, με την αλλαγή του Ουζουνίδη σε διάστημα δύο λεπτών (66'-68') να έχει μία ασίστ και ένα γκολ! Το πόσο διαφορετική είναι η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου φαίνεται και από το ότι ο ΠΑΟ είχε κερδίσει 5 κόρνερ και κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο έχοντας καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Στο δεύτερο δεν κέρδισε κανένα κόρνερ, ενώ η Ξάνθη έφτασε σε σημείο να έχει 15 τελικές πάσες έναντι 6 των φιλοξενουμένων! Οσο περνούσε η ώρα αυξανόταν και η ένταση του ανέμου, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι στα βολέ του ΠΑΟ η μπάλα επέστρεφε πίσω στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η μπάλα δεν... στεκόταν στα στημένα! Αυτό βέβαια εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι στο τέλος και έκαναν καθυστερήσεις.Ο διαιτητής Παππάς έδειξε αυστηρότητα στον Βιτόλο (σε μονομαχία μπήκε με το γόνατο, δεν άπλωσε το πόδι, ενώ ο αντίπαλος κατέβασε το κεφάλι του), ενώ θα μπορούσε να δείξει κόκκινη κάρτα αντί για κίτρινη όταν ο Βιβιανί ανέτρεψε τον Λέτο μέσα στην περιοχή. Μετά την αποβολή του Βιτόλο, τον Ισπανό χτύπησε εκτός φάσης ο Σταθάκης και πήρε κίτρινη!Ο Λέτο κέρδισε το πέναλτι από την πάσα του Κλέιτον (θυσιάστηκε για να μπει ο Κατσουράνης μετά την αποβολή), ενώ το εκτέλεσε ο ίδιος γράφοντας το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, στο 23', από σέντρα του Βιτόλο ο Αργεντίνος με κεφαλιά πέτυχε το 2-0 (πέρασε η μπάλα τη γραμμή).Ο 20χρονος Βλαχοδήμος έβγαλε σέντρα λουκούμι από δεξιά στον Εντιμάρ που κεραυνοβόλησε σε δεύτερο χρόνο τον Καπίνο (1-3). Και δύο λεπτά αργότερα (68') ο Βλαχοδήμος με αριστερό βολέ έξω από την περιοχή πέτυχε το 2-3, με την Ξάνθη να αγγίζει το 3-3 στο 73' με κεφαλιά του Σταθάκη και κοντινό σουτ του Σουάνη στο 79'. Ο Καπίνος είχε δύο μεγάλες αποκρούσεις στο 33' (κεφαλιά Πόι) και στο 53' (Καζάκη). Ο Βύντρα τραυματίστηκε στο 18' (Μαρίνος).