Νέα «βόμβα» στο Eurobasket 2022: Η Πολωνία πήρε μια ιστορική πρόκριση-Απέκλεισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία

Άλλη μια μεγάλη έκπληξη έλαβε χώρα στο Eurobasket το βράδυ της Τετάρτης, καθώς η Πολωνία νίκησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία με 90-87, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά και τη ζώνη των μεταλλίων.

Οι Πολωνοί πήραν μεγάλο προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (έφτασε και στους 23 πόντους η διαφορά), όμως οι Σλοβένοι αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο, επιστρέφοντας ουσιαστικά στο ματς, απέναντι στην Πολωνία που έδειχνε να έχει πάθει μπλακ άουτ.  Οι Σλοβένοι κατάφερνα

να το γυρίσουν στο τέταρτο  δεκάλεπτο και να παίρνουν τον έλεγχο, αλλά με μοχλούς τον αεικίνητο Σλότερ και τον… θρυλικό Πονίτκα που έφτασε σε τριπλ-νταμπλ(!) με 26 πόντους, 16 ριμπάουντ και 10 ασίστ και πήρε και το πέμπτο φάουλ του Ντόντσιτς, έφτασαν στον θρίαμβο, παρά την τελευταία συγκινητική προσπάθεια του Ντράγκιτς.

Οι Πολωνοί πλέον ετοιμάζονται για ακόμη μία μάχη στην τετράδα, απέναντι στη Γαλλία.