ΣΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΤΟΝ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ – ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΜΕ 2-0 ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΕΚ

Στον Πύργο τον Λευκό το Κύπελλο Ελλάδας. Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 2-0. Ένα φάουλ του Βιεϊρίνια (65’) άνοιξε τον δρόμο, το κοντινό πλασέ του Πέλκα (90+) σε κενή εστία μετά από ασίστ του Πρίγιοβιτς έδωσε την χαριστική βολή και ο ΠΑΟΚ

(0-2) κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο κύπελλο και το έκτο συνολικά της ιστορίας του!

ΟΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ

Πολλές φωτοβολίδες στο γήπεδο…

90’+2′ ΓΚΟΛ: Ο Πρίγιοβιτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας, σέρβιρε έτοιμο γκολ και ο Πέλκας πέτυχε το 0-2!89′: Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ που έκλεψε τη μπάλα, ο Γκάλο έκανε την σέντρα κι ο Αραούχο σούταρε με τη μία με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι!

84′: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μακ να φεύγει στην κόντρα, ο Μπάρκας έδιωξε και το νέο πλασέ του Πρίγιοβιτς κατέληξε κόρνερ.

83′: Συρτό σουτ του Αραούχο, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Πασχαλάκης!

82′: Ο Μαλεζάς είναι η 3η αλλαγή για τον ΠΑΟΚ αντί του Βιεϊρίνια που δεν μπορεί να συνεχίσει

80′: Κόκκινη κάρτα στον Μαουρίτσιο για σκληρό φάουλ στον Αραούχο, αλλά ο Βράνιες διαμαρτύρεται έντονα και δέχεται 2η κίτρινη κάρτα κι αποβάλλεται κι αυτός!

78′: Διακοπή στο ματς με τον Βιεϊρίνια πεσμένο στο χορτάρι…

76′: Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ που ξεκίνησε από λάθος του Σάκχφο, με τον Γκάλο να κάνει την σέντρα, αλλά ο Γιακουμάκης μόνος του αστόχησε στην κεφαλιά.

75′: Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τον Σάκχοφ να παίρνει τη θέση του Μπίσεσβαρ.

73′: Κλείνει τις αλλαγές ο Χιμένεθ με τον Γιακουμάκη να παίρνει τη θέση του Μπακασέτα.

71′: Η ΑΕΚ βγαίνει στην κόντρα, ο Χριστοδουλόπουλος βρίσκει ωραία τον Γκάλο, όμως το σουτ κοντράρει στον Λιβάγια και βγαίνει άουτ.

71′: Σκληρό φάουλ του Μπακασέτα στον Βιεϊρίνια και κίτρινη κάρτα

Άμεση αντίδραση από τον Χιμένεθ που απέσυερε τον Μάνταλο και έβαλε στο ματς τον Χριστοδουλόπουλο

65′ ΓΚΟΛ: Εκληκτική εκτέλεση του Βιεϊρίνια και ο ΠΑΟΚ προηγείται με 1-0!

64′: Νέο λάθος της ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ βγαίνει στην κόντρα με τον Κάνιας να κερδίζει το φάουλ και την κάρτα του Βράνιες

53′: Πεσμένος στο χορτάρι ο Χουλτ δεν μπορεί να συνεχίσει Ο Ροντρίγκο Γκάλο παίρνει τη θέση του Σουηδού

51′: Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τον Μακ να παίρνει τη θέση του Τζάλμα Κάμπος!

50′: Τρομερό λάθος του Χουλτ ο Πρίγιοβιτς βγαίνει τετ α τετ, προσπαθεί να σκάψει τη μπάλα αλλά ο Μπάρκας και πάλι διώχνει με το ένα χέρι!

46′: Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια που χρησιμοποίησε τα χέρια και χτύπησε τον Κάνιας.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

45’+1′: Στην εκτέλεση ο Μπακασέτας, αλλά η μπάλα καταλήγει στην κερκίδα

45′: Φάουλ για την ΑΕΚ στα 15 μέτρα έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ και κίτρινη κάρτα στον Κρέσπο!

39′: Κόρνερ για την ΑΕΚ με τον Μάνταλο διώχνουν οι αμυντικοί.

35′: Νέο κόντρα και τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μπάρκα να βγάζει και το τετ α τετ με τον Κάμπος!

33′: Ωραία προσπάθεια του Μάνταλου τελευταία στιγμή έδιωξε ο Κρέσπο…

26′: Κόρνερ για την ΑΕΚ περνά ανεκμετάλλευτο

25′ Εκπληκτική επέμβαση του Μπάρκα στην εκτέλεση του Πρίγιοβιτς με τον πρώτο σκόρερ του ΠΑΟΚ να χάνει τεράστια ευκαιρία!

23′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ: Ο Μπακάκης ανέτρεψε τον Μπίσεσβαρ μετά την ασίστ του Πρίγιοβιτς

20′: Πρώτη κίτρινη στο ματς και είναι για τον Μάτος που έκανε σκληρό φάουλ στον Χουλτ

18′: Νέα χαμένη ευκαιρία από τον Μπίσεσβαρ ο οποίος πλάσαρε άστοχα σχεδόν από το ύψος του πέναλτι!

16′: Από λάθος της άμυνας ο Μπίσεσβαρ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ όμως από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών!!!

14′: Νέο λάθος από τους παίκτες του ΠΑΟΚ και φάουλ στον άξονα από τον Βιεϊρίνια στον Αραούχο που φέρνει όλους τους παίκτες στα καρέ του ΠΑΟΚ. Κακή η εκτέλεση όμως και η μπάλα περνά άουτ.

14′: Η Ένωση στα τελευταία λεπτά πιέζει πολύ κι έχει δυσκολέψει την κυκλοφορία του ΠΑΟΚ

11′: Η ΑΕΚ στο τελευταίο τρίλεπτο κλέβει μπάλες κι έτσι βγήκε πάλι στην κόντρα με τον Λιβάγια να βρίσκει τον Αραούχο όμως ο Αργεντινός σούταρε ψηλά άουτ!

10′: Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε με ατομική προσπάθεια και ΄στοχο σουτ του Λιβάγια

8′: Πρώτη τελική στο ματς.Από την σέντρα του Μπίσεσβαρ ο Πρίγιοβιτς γύρισε στον Μαουρίτσιο αλλά ο Βραζιλιάνος σούταρε άουτ!

7′: Στο φάουλ ο Μάνταλος, διώχνουν οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ

6′: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ που έχει μπει καλύτερα, αλλά η ΑΕΚ βγαίνει στην κόντρα με τον Αραούχο και ο Αργεντινός κερδίζει φάουλ για την Ένωση σχεδόν στην γωνιά της μεγάλης περιοχής του ΠΑΟΚ!

3′: Πρώτο κόρνερ στο ματς για τον ΠΑΟΚ με εκτελεσή τον Πέλκα. Διώχνει σε πλάγιο ο Μπάρκας

1′: Πρώτη απόπειρα του ΠΑΟΚ να επιτεθεί, επιθετικό φάουλ του Πέλκα στον Βράνιες.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ, Βράνιες, Τσγκρίνσκι, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Μπακασέτας, Λιβάγια, Αραούχο.
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Κάνιας, Μαουρίτσιο, Πέλκας, Κάμπος, Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.