ΠΑΟΚ – SKODA ΞΑΝΘΗ 3-0

Τα γκολ από τους Βίτορ (43′), Λούκας (67′ πεν.) και Αθανασιάδη (73′).

Χωρίς να φτάσει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης ο «δικέφαλος του Βορρά» έκανε «ποδαρικό» με «τρίποντο» στη νέα σεζόν, ικανοποίησε τον κόσμο του και από αύριο θα προετοιμαστεί για την αναμέτρηση της ερχόμενης Τετάρτης στο Γκελζενκίρχεν. Καθοριστικής σημασίας για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το γκολ του Βίτορ, από το φάουλ του Λίνεν, δύο

λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά και η αποβολή του Μπαξεβανίδη στο 67΄.

Μέχρι το λεπτό εκείνο η Ξάνθη κρατούσε καλά στην άμυνα κι αν εξαιρέσει κανείς δύο περιπτώσεις, στο 30΄ και 40΄ με τους Βίτορ και Στοχ, οι γηπεδούχοι δε μπορούσαν να βρουν τους διαδρόμους για να απειλήσουν την εστία του Κυριακίδη. Επιθετικά η ακριτική ομάδα δεν φάνηκε καθόλου στο πρώτο 45λεπτο.

Βλέποντας τη Ξάνθη να μην απειλεί ούτε στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι απλά συντηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ. Το ματς τελείωσε στο 67΄. Ο Μπαξεβανίδης ανέτρεψε το Σαλπιγγίδη στην περιοχή, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ταυτόχρονα απέβαλλε τον παίκτη της ακριτικής ομάδας. Ο Λούκας ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα κι έγινε το 2-0. Με αριθμητικό μειονέκτημα και με δύο γκολ εις βάρος του το συγκρότημα του Νίκου Καραγεωργίου «κατέρρευσε» στο υπόλοιπο του αγώνα και το 3-0 δεν άργησε. Συγκεκριμένα στο 73ο λεπτό, ο Αθανασιάδης ξεχάστηκε στην «καρδιά» της άμυνας της Ξάνθης και με σουτ πάνω στην κίνηση ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ. Ο διεθνής επιθετικός είχε δοκάρι στο 84΄, μετά σπό κεφαλιά.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

- ΠΑΟΚ (Στέφενς): Χακόμπο, Λίνο, Κίτσιου, Λόπεθ, Βίτορ, Τζιόλης, Λάζαρ, Λούκας, Στοχ, Αθανασιάδης, Σαλπιγγίδης.Στον πάγκο: Γλύκος, Κατσικάς, Ολίσε, Σκόνδρας, Κάτσε, Γεω ργιάδης, Νέτσιντ-Ξάνθη (Καραγεωργίου): Κυριακίδης, Παΐτό, Βάλλας, Κομεσίδης, Γκοχουρί, Μπαξεβανίδης, Ντε Γκούζμαν, Μάνταλος, Μαρσελίνιο, Μαρίν, Βασιλακάκης.Στον πάγκο: Τσέμα, Γούτας, Τριάδης, Φλίσκας, Σολάρι, Ράνος, Μπέρτος