ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 84-80

23:02 1/6/2017 - Πηγή: BankWars

Ο Παναθηναικός έκανε το 1-1 στυη σειρά των τελικών της Basket League, κερδίζονταςμε 84-80 τον Ολυμπιακό.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 11-7, ωστόσο ο Ολυμπιακός (αγωνίζεται χωρίς τον άρρωστο
Σπανούλη) με Μιλουτίνφ και Παπανικολάου προηγήθηκε με 12-13 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (17-20).Στη β’ περίοδο η εικόνα ήταν ίδια στο πρώτο 6λεπτο με τον ΠΑΟ εκεί να τρέχει ένα σερί 7-0 μετατρέποντας το 28-30 σε 35-30, αλλά ο Ολυμπιακός δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει, ισοφάρισε 39-39 με τον Πρίντεζη και λίγο πριν το ημίχρονο ο Καλάθης έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 41-39.

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός με καυτό τον Γκριν προσπέρασε με 45-46, όμως στο τελευταίο δίλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να στείλει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +6 (59-53) με τη λήξη του δεκαλέπτου!

Για τους νικητές 16 πόντους είχε ο Παππάς, 14 ο Τζέιμς, ενώ 12 είχε ο Μπουρούσης που αναδείχθηκε και MVP του ματς.

Από τον Ολυμπιακό που έπαιξε χωρίς τον Β.Σπανούλη, 21 πόντους σημείωσε ο Γκριν, 15 ο Πρίντεζης και 12 ο Παπανικολάου.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 41-39, 59-53