ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΡΕΑΛ: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ 78-76 ΣΤΟ ΣΕΦ

Ξεκίνησε την αντεπίθεσή του για την ολική επαναφορά! Ένας παθιασμένος Ολυμπιακός έκανε το πρώτο απ’ τα τρία βήματα που χρειάζεται για το Final-4 του Μιλάνο, επικρατώντας 78-76 της Ρεάλ Μαδρίτης στο κατάμεστο ΣΕΦ και μειώνοντας τη σειρά σε 1-2.

Αφεντικό εξ’ αρχής οι πρωταθλητές Ευρώπης που αγχώθηκαν πολύ στην τελευταία περίοδο και το ματς πήγε να… γυρίσει τούμπα, αλλά οι ερυθρόλευκοι ήταν πιο ψύχραιμοι απ’ τη γραμμή των βολών.

Στο 76-75

ο Πέτγουεϊ έχασε δύο, ο Σέρχιο ισοφάρισε ευστοχώντας μόνο στην μία, ο Σλούκας έδωσε… αέρα με 2/2, με τον Γιουλ στα 2,7” να χάνει την πρώτη και εκεί να ολοκληρώνεται το ματς μέσα σε πανδαιμόνιο.

Κορυφαίος ο Ντάνστον που έκανε ό,τι ήθελε στις δύο άκρες του παρκέ με 21 πόντους (9/10 δίποντα) και 9 ριμπάουντ, άξιος παραστάτης ο αρχηγός, Σπανούλης με 17. Στους 19 σταμάτησε ο Σέρχιο, 18 είχε ο Ρούντι. Την Τετάρτη το τέταρτο ματς ξανά στο ΣΕΦ (21:45).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

- 78-76 – ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΣΤΟ ΣΕΦ – Ο Ολυμπιακός λυγίζει τη Ρεάλ και μειώνει σε 2-1 τη σειρά.

- 76-76 με εννιά δευτερόλεπτα στο ρολόι – ΤIME OUT

- 76-74 με μεγάλο τρίποντο του Πρίντεζη!

- Δραματικό φινάλε στο ΣΕΦ!

- 73-74 μπροστά η Ρεάλ με τον Ροντρίγκεθ

- 73-72 μπροστά ο Ολυμπιακός 55 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη

- 2.37 για το τέλος του ματς.

- 73-70 με καλάθι του Ντάνστον.

- Έναν πόντο μπροστά ο ΟΣΦΠ. 68-67, 3.54 πριν το τέλος.

- Πέντε λεπτά ακόμη για το τέλος του αγώνα.

- 3.30 χωρίς καλάθι οι “ερυθρόλευκοι”. 68-65 ευστοχεί και μειώνει ο Ρέγες.

- 65-58 στο τέλος του τρίτου 10λέπτου

- Στον αιφνιδιασμό ο Λοτζέσκι κερδίζει το φάουλ και πάει στις βολές. 1/2 για το +6, 53-47. Πέντε λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

- 47-44 ο Μίροτιτς με τρίποντο. 7 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

- ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Με το υπέρ του 45-38 θα πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ο Ολυμπιακός.

- Με 1/2 βολές ο Ροντρίγκεθ μειώνει σε 38-30.

- 34-25 στα μισά της δεύτερης περιόδου

- 32-19 κάρφωμα του Λοτζέσκι και στο +13 ο Ολυμπιακός. 7’03” για το ημίχρονο.

- ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ: 23 -15 υπερ του Ολυμπιακού – “Αέρας” 8 πόντων

- Προηγείται 20 – 13 ο Ολυμπιακός 1:35 πριν τη λήξη του πρώτου 10λέπτου

- ΠΟΝΤΟ – ΠΟΝΤΟ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ

- 13-10 στο πρώτο πεντάλεπτο

Με Σπανούλη, Μάντζαρη, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Ντάνστον ξεκινά ο Ολυμπιακός.

Με Ρούντι, Γιουλ, Ντάρντεν, Μίροτιτς και Μπουρούση η Ρεάλ.

- Έντονες αποδοκιμασίες κατά των παικτών της Ρεάλ και ειδικά του Γιάννη Μπουρούση κατά την είσοδό τους στο γήπεδο για ζέσταμα.

Νωρίτερα μεταδίδαμε:

Μόνο νίκη!

Μπορεί το 2-0 της Ρεάλ στη Μαδρίτη και η εικόνα των πρώτων δύο αγώνων στη σειρά να δίνει σαφές προβάδισμα στη «βασίλισσα», ωστόσο οι Πειραιώτες επιφυλάσσονται για απαντήσεις και είναι έτοιμοι εφόσον τελικά πέσουν να το κάνουν μαχόμενοι.

«Με μια νίκη τη Δευτέρα όλα μπορούν να αλλάξουν», λένε οι πρωταθλητές Ευρώπης για το αποψινό (20:00, Δημόσια Τηλεόραση) παιχνίδι στο ΣΕΦ. Κι έχουν δίκιο, αφού η ψυχολογία μπορεί εύκολα να γυρίσει και ο Ολυμπιακός παίρνοντας τα δύο παιχνίδια στο «σπίτι» του να επιστρέψει στην ισπανική πρωτεύουσα για την ύστατη προσπάθεια.

Οι φίλοι των πρωταθλητών Ευρώπης θα είναι δίπλα στην ομάδα γεμίζοντας το ΣΕΦ.

Όπως ανακοινώθηκε το μεσημέρι της Δευτέρας του Πάσχα, μόλις 100 εισιτήρια έχουν απομείνει για τον αποψινό αγώνα (20:00) κι αυτά θα διατίθενται από τα εκδοτήρια του ΣΕΦ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Η δωδεκάδα του Ολυμπιακού: Πέτγουεϊ, Σερμαντίνι, Ντάνστον, Σπανούλης, Παπαπέτρου, Σλούκας, Κόλινς, Σίμονς, Πρίντεζης, Μάντζαρης, Κατσίβελης, Λοτζέσκι.

Η δωδεκάδα της Ρεάλ: Φερνάντεθ, Μαρτίν, Ρέγες, Ντίεθ, Μίροτιτς, Ροντρίγκεθ, Κάρολ, Ντάρντεν, Γιουλ, Μπουρούσης, Σλότερ, Μεχρί.

Original article: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΡΕΑΛ: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ 78-76 ΣΤΟ ΣΕΦ.