ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018: Η ΚΡΟΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ! ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ 2-1

Η Κροατία το άξιζε! Πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Αγγλίας στην παράταση και θα βρεθεί στον τελικό του Μουντιάλ της Μόσχας την Κυριακή απέναντι στη Γαλλία. Για πρώτη φορά στην Ιστορία, μια Εθνική ομάδα από τα Βαλκάνια βρίσκεται στον τελικό του Μουντιάλ!

Η Αγγλία προηγήθηκε στο 5′ με τρομερό γκολ από εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ και έχασε πολλές ευκαιρίες να εδραιώσει τη νίκη της στο Α’ Ημίχρονο. Τις έχασε όμως και στο Β’ Ημίχρονο η Κροατία ήταν σαφώς καλύτερη,

επιτυγχάνοντας την ισοφάριση στο 68′ με τον Πέρισιτς.

Το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια έληξε 1-1 και οδηγήθηκε σε παράταση. Στο 109′ του αγώνα ο Μάντζουκιτς πέτυχε το δεύτερο γκολ για τους Κροάτες.

Οι συνθέσεις:

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς (95΄ Πίβαριτς), Ράκιτιτς, Μόντριτς (119΄ Μπάντελι), Μπρόζοβιτς, Ρέμπιτς (101΄ Κράμαριτς), Μάντζουκιτς (115΄ Τσόρλουκα), Πέρισιτς

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (112΄ Βάρντι), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Χέντερσον (97΄ Ντάιερ), Τρίπιερ, Λίνγκαρντ, Άλι, Γιανγκ (91΄ Ρόουζ), Στέρλινγκ (74΄ Ράσφορντ), Κέιν