ΜΑΛΜΕ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2-0 ΤΕΛΙΚΟ) – Έπεσε αμαχητί η ομάδα του Μίτσελ

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ – Η τραγική άμυνα πρόδωσε τον Ολυμπιακό στο Μάλμε, στο εκατοστό παιχνίδι του “Θρύλου” στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η ήττα βάζει στο παιχνίδι της πρόκρισης τους Σουηδούς.

Μπαίνει στις καθυστερήσεις, δεν μοιάζει να μπορεί να αλλάξει κάτι για τους Πειραιώτες.

81′: Δεύτερο γκολ ο Ροζενμπεργκ – Κακή αντίδραση από την άμυνα του Ολυμπιακού για

ακόμη μία φορά. Ρομπέρτο και Αμπιντάλ τα έκαναν …μαντάρα

79′ Ο Όλσεν μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια την κεφαλιά του Μήτρογλου

1-0 η Ατλέτικο κόντρα στην Γιουβέντους στο άλλο ματς του ομίλου

Στη θέση του Αφελάι μπαίνει ο Διαμαντάκος

75′ Πρώτη αλλαγή για την Μάλμε: Ο Τσιμπίτσκι πέρασε στην θέση του Έρικσον.

72‘ Ο Ρομπέρτο επεμβαίνει στο σουτ του Ρόζενμπεργκ.

Μπαίνει ο Ντουρμάζ αντί του Κασάμι.

68′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Μήτρογλου αρχικά και Μανιάτης δεν έπειτα δεν μπόρεσαν να κάνουν το 1-1

Ο Ολυμπιακός έχει απειληθεί πολύ στα τελευταία λεπτά αλλά το σκορ παραμένει στο 1-0.

60′ Καλή ευκαιρία για τη Μάλμε, παρά λίγο να γίνει το 2-0 – Τεράστια επέμβαση από τον Ρομπέρτο!

55′ Κίντρινη κάρτα στον Μανιάτη για θέατρο. Κακώς γιατί μάλλον υπήρχε πέναλτι που δεν είδε ο διαιτητής.

55′ Έχει μπει καλύτερα η Μάλμε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Ατλέτικο και Γιουβέντους βρίσκονται στο 0-0

47′ Κίτρινη κάρτα στον Αφελάι

Προς το παρόν τουλάχιστον, δεν υπάρχει αλλαγή ούτε από πλευράς Μάλμε, ούτε από πλευράς Ολυμπιακού.

46′ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

ΗΜΙΧΡΟΝΟ – “ΒΟΥΝΟ” ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ Ο ΟΣΦΠ ΣΤΟ ‘Β ΜΕΡΟΣ

42′ Τραγικό λάθος του Μποτία και 1-0 για τους γηπεδούχους με τον Ρόζενμπεργκ

40′ Γκόλ για τον Ολυμπιακό από τον Μήτρογλου κρίνεται ορθά οφσάιντ.

25′ Πρώτη ευκαιρία για την Μάλμε, ο Ρομπέρτο είναι εκεί!

22′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μανιάτης σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής μετά την εκτέλεση του Μαζουάκου, ο Όλσεν απομάκρυνε εντυπωσιακά

16′ Σουτ από τον Μιλιβόγιεβιτς, όχι πολύ άουτ

Έχει συμπληρωθεί το δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

8′ Ευκαιρία με τον Μποτία! Η μπάλα έφτασε στα πόδια του και εκείνος από καλό σημείο αστόχησε

5′ Φάουλ σε καλό σημείο για να γεμίσει περιοχή ο Ολυμπιακός

Οι περίπου 1200 φίλοι του Ολυμπιακού δίνουν τον ρυθμό στο γήπεδο της Μάλμε

3′ Απαντά η Μάλμε, αλλά ο Αντού σούταρε αρκετά άουτ

2′ Πρώτο σουτ στο παιχνίδι, ανήκει στον Ολυμπιακό. Ο Κασάμι νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα

1′ Ξεκίνησε το παιχνίδι… Η Μάλμε την πρώτη κατοχή

ΑΠΟΨΕ για το Τσάμπιονς Λιγκ ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει στη Σουηδία την Μάλμε. Νίκη ή ισοπαλία είναι οι στόχοι της ομάδας του Μίτσελ, ώστε να γίνει πραγματικότητα το όνειρο της πρόκρισης στους 16 . Η Μάλμε, όσο και αν φαίνεται εύκολος αντίπαλος, βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου πρωταθλήματος στη Σουηδία.

Η 11αδα του Ολυμπιακού όπως δημοσιεύθηκε στη σελίδα της ομάδας στο Facebook είναι η εξής:

Κάτω από τα δοκάρια ο Ρομπέρτο. Στην τετράδα της άμυνας οι Ελαμπντελαουί, Αμπιντάλ, Μποτία και Μαζουάκου. Στη μεσαία γραμμή οι Μιλιβόγιεβιτς, Μανιάτης, Ντινγκά και την επιθετική τριπλέτα αποτελούν οι Κασάμι, Αφελάι και Μήτρογλου.

Και για τη Μάλμε: Όλσεν, Τίνερχολμ, Χελάντερ, Ρικαρντίνιο, Γιόχανσον, Χαλστί, Έρικσον, Αντού, Φόρσμπεργκ, Ρόζενμπεργκ, Θέλιν

ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΜΕΤΑΔΙΔΑΜΕ

Ο Μίτσελ δεν αναμένεται να κάνει αλλαγές σε σχέση με το ματς στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο, παρά την ήητα.

Ετσι κάτω από τα δοκάρια θα καθίσει ο Ρομπέρτο,μπροστά του θα έχει τους Ελαμπντελαουί, Μποτία, Αμπιντάλ και Μασουακού.

Αμυντικά χαφ θα αγωνιστούν ο Μιλιβόγεβιτς και ο Κασάμι, με τον Μανιάτη και τον Αφελάι πιο μπροστά. Οργανωτή θα είναι ο Τσόρι, ενώ στην κορυφή της επίθεσης θα βρίσκεται ο Μήτρογλου.

Την αποστολή συμπληρώνουν οι Χουτεσιώτης, Μέγιερι, Αυλωνίτης, Μπουχαλάκης, Διαμαντάκος, Ντουρμάζ, Γιαννούλης, Εντινγκά, Σαλίνο και Βέργος. Εκτός είναι οι τραυματίες Σιόβας, Φουστέρ και Μπενίτες.

Πώς θα παραταχθεί η Μάλμε

Ο Όλσεν θα είναι κάτω από τα δοκάρια και στην αμυντική διάταξη της Μάλμε ο Χαρέιντε θα έχει τους Τίνερχολμ, Γιόχανσον, Ελάντερ και Ρικαρντίνιο. Στον άξονα θα είναι οι Έρικσον, Χάλστι, Αντού και Φόρσμπεργκ και στην επίθεση ο Ρόζενμπεργκ με τον Θελίν.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σεργκέι Καράσεφ από τη Ρωσία.

100 ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΟ Champions League

Επετειακό χαρακτήρα έχει το παιχνίδι με τη Μάλμε για τον Ολυμπιακό, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» συμπληρώνουν 100 παιχνίδια στο Τσάμπιονς Λιγκ και θέλουν να το γιορτάσουν με νίκη κόντρα στην σουηδική ομάδα.
Πριν από 17 χρόνια και συγκεκριμένα στις 17 Σεπτεμβρίου του 1997, ο Ολυμπιακός έδινε το πρώτο του παιχνίδι στη κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση (σ.σ. με τη νέα της μορφή) και σήμερα κόντρα στη Μάλμε θα διεκδικήσει την 34η νίκη του στο 100ο του παιχνίδι στο Τσάμπιονς Λιγκ!
Οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν συνολικά 33 νίκες, 30 ισοπαλίες και 46 ήττες, έχοντας καταφέρει να προκριθούν 4 φορές από τους ομίλους της διοργάνωσης.

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΤΣ ΑΤΛΕΝΤΙΚΟ – ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Το ντέρμπι του ομίλου του Ολυμπιακού ανάμεσα στην Ατλέτικο και τη Γιουβέντους στη Μαδρίτη, κλέβει την παράσταση στο σημερινό πρόγραμμα της δεύτερης αγωνιστικής του Champions League και θα καθορίσει το αποτέλεσμά του πολλά, όσον αφορά στην πορεία του Ολυμπιακού προς την πρόκριση στους “16”.
Για την ομάδα του Σιμεόνε η αναμέτρηση με τους Ιταλούς είναι τελικός, ύστερα από την ήττα της πρεμιέρας από τον Ολυμπιακό.