Super League: Ποδαρικό στο 2018 με πολλά γκολ! Μεγάλες νίκες ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Πανιωνίου

21:57 6/1/2018 - Πηγή: BankWars

Στην πρεμιέρα του Β΄ γύρου (16η αγωνιστική) της Super League, ο ΠΑΟΚ διέλυσε τον Λεβαδειακό στην Τούμπα, κερδίζοντας με 5-0. Η ΑΕΚ κέρδισε με 4-1 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και ο Πανιώνιος την Κέρκυρα με 3-1.

Η

ΑΕΚ επικράτησε 4-1 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο κι έπιασε στην πρώτη θέση τον ΠΑΟΚ με 34 βαθμούς, με τον Ολυμπιακό να έχει 32 και ένα παιχνίδι λιγότερο (παίζει αύριο εκτός με τη Λάρισα).

Αντίθετα ο Παναιτωλικός γνώρισε μία ακόμη ήττα φέτος (7η), που τον έχει φέρει πολύ κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Σκόρερ της «Ένωσης» ο Μπακασέτας στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τα 25 μέτρα, ο Χριστοδουλόπουλος στο 36΄ με πέναλτι, ο Αραούχο στο 45+1 με σουτ και ο Λόπες στο 61΄ με σουτ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 68΄ με πέναλτι του Μοράρ.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μιχάι, Ροντρίγκες, Μύγας (69′ Μαρινάκης), Λουίς Ρότσα (60′ Τσοκάνης), Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ, Ντίας, Μοράρ, Ρόσα (46′ Κλέσιο).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Κονέ, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας (51′ Μασούντ), Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος (60′ Λόπες), Αραούχο (71′ Γιακουμάκης).

Στην Τούμπα, σκόρερ των νικητών οι Μάτος στο 18΄, Κάμπος στο 48΄ και στο 59΄, Πρίγιοβιτς στο 57΄ και στο 89΄ με πέναλτι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας (46΄ Τσίμιροτ), Πέλκας (77΄ Κουλούρης), Λημνιός (63΄ Μπίσεσβαρ), Κάμπος, Πρίγιοβιτς.

Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Αντιλέχου, Λεονάρντο, Φαβάρο, Ζαραδούκας (58΄ Μπελγκαζουανί), Ομπιόρα, Νιάσε (63΄ Μητρόπουλος), Τσαμπούρης, Γιουσούφ, Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι.

Ο Πανιώνιος, που δέχθηκε πρώτος γκολ, έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη επί της Κέρκυρας με 3-1. Η Κέρκυρα άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό με τον Επστάιν, αλλά στην επανάληψη οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν και πήραν τη νίκη με τα γκολ των Μασούρα (46′), Λάμπρου (53′) και Παπαγεωργίου (78′).

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Μπαντής, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Σαββίδης (46′ Σπιριντόνοβιτς), Μασούρας, Λάμπρου (76′ Παπαγεωργίου), Ντουρμισάι (83′ Πινιώτης).

Κέρκυρα (Σάκης Τσιώλης): Κουτζαβασίλης, Γεωργίου, Ιωάννου, Γρομητσάρης (55′ Μπάουμαν), Γκράσι, Σοϊλέδης, Κρητικός, Μπαλάφας (67′ Κόντος), Σιόντης, Έπσταϊν, Παμλίδης (75′ Ζορμπάς).