Europa League: Νίκη για Ολυμπιακό – Κατώτερος των περιστάσεων ο ΠΑΟΚ

Εβδομήντα λεπτά χρειάστηκε για να σκοράρει ο Ολυμπιακός στο ματς με την Ντουντελάνζ στο Λουξεμβούργο.

Η ομάδα του Πειραιά έφτιαξε πολλές φάσεις, είχε τρία δοκάρια και με σκόρερ τον Τοροσίδη (67′) και τον Φορτούνη (στο 81′, αλλά χρειάστηκε και την βοήθεια του αντίπαλου αμυντικού) κέρδισε με 0-2 και πήρε την πρώτη του νίκη στον όμιλο του Europa League.

Στο

άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Μπέτις πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 μέσα στο Μιλάνο απέναντι στην Μίλαν.

Η βαθμολογία:

1. Μπέτις 7
2. Μίλαν 6
3. Ολυμπιακός 4
4. Ντουντελάνζ 0

ΠΑΟΚ- Βίντι 0-2

Θύμα έκπληξης έπεσε ο ΠΑΟΚ, ηττηθείς στην Τούμπα από την ουγγρική Βίντι με 0-2 και με το αποτέλεσμα αυτό αυτόματα ήρθαν σε σημείο ίσης αφετηρίας και οι τρεις διεκδικητές του δεύτερου εισιτηρίου για την πρόκριση στην φάση των “32” στον 12ο όμιλο.

Κάκιστος ο ΠΑΟΚ , είχε ένα τραγικό πρώτο μέρος, με μια σύνθεση που είχε πέντε αλλαγές σε σύγκριση με το ματς του «Κλεάνθης Βικελίδης», αλλά εμφανίστηκε άνευρος και χωρίς δυνάμεις, αλλά και φαντασία.

Γκολ από πλάγιο δέχτηκε ο Δικέφαλος του Βορρά, σε μια φάση που ο Κρέσπο έκανε σοβαρό σφάλμα, δεν εκτίμησε πως ο Νεγκό θα τον προλάβει και ο Χούσζτι έκανε το 0-1 στο 12’. Χωρίς καθαρή ευκαιρία στο α’ μέρος ο Δικέφαλος του Βορρά δέχτηκε και το 0-2 στο τέλος του πρώτου μέρους από κεφαλιά του Στοπίρα με κεφαλιά.

Λίγες φάσεις στην επανάληψη με τον Βαρέλα σε δύο περιπτώσεις 73’ και 75’ και έχασε, ισοβαθμώντας πλέον με τους Ούγγρους και τους Λευκορώσους της Μπάτε.

Πλέον ο ΠΑΟΚ καλείται να καλύψει την σημερινή απώλεια στον επαναληπτικό αγώνα της Βουδαπέσης στις 8 Νοεμβρίου.