Europa League: Η Βιγιαρεάλ σήκωσε την κούπα 1-1 με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (11-10 πέναλτι):

Η Βιγιαρεάλ πανηγυρίζει το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία της. Μετά από ένα απίστευτο θρίλερ επικράτησε με 11-10 στα πέναλτι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σ.

Στο 30′ ο Μορένο άνοιξε το σκορ  για να ισοφαρίσει στο 55′ ο Καβάνι.

Ήρωας ο τερματοφύλακας Ρούλι που ευστόχησε στο πέναλτι και έπιασε την εκτέλεση του Ντε Χέα.

Το πλάνο της Βιγιαρεάλ ήταν ξεκάθαρο από την αρχή του αγώνα, παραχώρησε την μπάλα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την άφησε κάνει παιχνίδι. Οι παίκτες του Ουνάι Έμερι αμύνονταν όλοι πίσω από την μπάλα και προσπάθησαν

να απειλήσουν κυρίως με στημένα και κάποιες λίγες κόντρες.

Τελικά, η ικανότητα της ισπανικής ομάδας στις στημένες φάσεις της απέφερε και το γκολ στο 29ο λεπτό. Το τέρμα του Ζεράρ Μορένο ήταν και το πρώτο σε συνολικά πέντε αναμετρήσεις των δύο ομάδων. Ενδεχομένως, μάλιστα, να είχε αποδειχθεί και «χρυσό» αν οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν έβρισκαν νωρίς γκολ ισοφάρισης στο δεύτερο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, στο 55ο λεπτό ο Καβάνι με το 10ο τέρμα του στα τελευταία 11 ματς έκανε το 1-1, το οποίο έδωσε αυτοπεποίθηση στη Γιουνάιτεντ. Οι παίκτες του Σόλσκιερ πίεσαν αλλά, μολονότι η Βιγιαρεάλ δεν έδειχνε το ίδιο στιβαρή στην άμυνα με το πρώτο μέρος, δεν μπόρεσαν να βρουν δεύτερο τέρμα μέχρι τη λήξη του 90λεπτου.

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Εμερι): Ρουγι, Πάου Τόρες, Ραούλ Αλμπιόλ, Φόιθ (87′ Μάριο), Πεδράθα (87′ Αλμπέρτο Μορένο), Καπού (120” Ράμπα), Παρέχο, Πίνο (77′ Αλκάθερ), Τριγκέρος (77′ Μόι Γκόμεθ), Μπάκα (60′ Κοκλέν), Ζεράρ Ρομέρο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μπαΐγ (116′ Τουανζέμπε), Σο, Γουάν-Μπισάκα (120′ Τέλες), Πογκμπά (115′ Τζέιμς), ΜακΤόμινεϊ (120′ Μάτα), Μπρούνο Φερνάντες, Γκρίνγουντ (100′ Φρεντ), Ράσφορντ, Καβάνι