EΛΛΑΔΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ): Ξενέρωμα! Με το …αριστερό ξεκίνησε η εποχή Ρανιέρι

10:02 7/9/2014 - Πηγή: BankWars

[UPD] Με το …αριστερό μπήκε η Εθνική Ελλάδος στα Προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2018 στο ντεμπούτο του Κλ. Ρανιέρι στον πάγκο.

Σε ένα κάκιστο και βαρετό αγώνα στο άδειο λόγω τιμωρίας γήπεδο Καραϊσκάκη η Ελλάδα είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να κάνει ευκαιρίες για γκολ κόντρα στην Ρουμανία που έπαιζε από το 53′ με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μαρικά με δεύτερη κίτρινη.

Η νεανική

ομάδα του Ρανιέρι που ξεκίνησε με τον Πέτρο Μάνταλο βασικό έπαιξε ανορθόδοξο ποδόσφαιρο με πολλές σέντρες. Η Ρουμανία προηγήθηκε με πέναλτι στο 10ο λεπτό και περαν αυτού δεν απείλησε ξανά την Εθνική. Ωστόσο, οι Έλληνες διεθνείς δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις για γκολ παίζοντας με πολλές (άστοχες) σέντρες από τα πλάγια απέναντι σε μια εξαιρετική άμυνα ζώνης.

Νωχελική και χωρίς να παίρνει αυτά που ενδεχομένως ο Ρανιέρι θα περίμενε, η Εθνική έδειχνε να μην είναι ικανή να παίξει από τον άξονα, με συνέπεια να μην μπορεί να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Με τα -θεωρητικά- δυνατά της «χαρτιά» (Σαμαράς, Μήτρογλου) φανερά δίχως αγωνιστικό ρυθμό και τον Ρανιέρι να μην δικαιώνεται για αρκετές από τις επιλογές του, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε δίκαια.

Μοναδική καλή στιγμή της ομάδας το δοκάρι του Τοροσίδη στο τέλος.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ – Η ΕΘΝΙΚΗ ΕΧΑΣΕ 0-1 ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΥΜΑΝΙΑ

90′+4′ Κίτρινη κάρτα για την Εθνική. Τη βλέπει ο Κονέ για ένα δυνατό μαρκάρισμα.

90′ Ο Χριστοδουλόπουλος κινείται έξω απ’ την περιοχή και δοκιμάζει ένα σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι.

87′ Στο δοκάρι σουτ του Τοροσίδη μέσα απο την περιοχή!

86′ Με γροθιές ο Ταταρουσάνου το φάουλ του Χολέμπας.

ΑΜΥΝΑ ΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΥΜΑΝΙΑ – ΜΟΝΟ ΜΕ …ΘΑΥΜΑ ΘΑ ΣΚΟΡΑΡΕΙ Η ΚΑΚΙΣΤΗ ΕΘΝΙΚΗ

78′ Κεφαλιά από τον Χριστοδουλόπουλο αρκετά άουτ.

77′ Σέντρα Τοροσίδη, κεφαλιά από Κονέ και ο Ταταρουσάνου μπλοκάρει αρκετά εύκολα.

ΚΑΚΕΣ ΟΙ ΣΕΝΤΡΕΣ ΤΩΝ ΔΙΕΘΝΩΝ – ΔΕΝ “ΒΓΑΙΝΟΥΝ” ΟΙ (ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ) ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΡΑ ΤΟ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ

75′ Στα πόδια των Ρουμάνων η μπάλα που προσπαθούν να την τρέξουν για να κερδίσουν χρόνο.

70′ Η Ρουμανία έχει γυρίσει όλη πίσω με διπλή ζώνη άμυνας – Η Ελλάδα …”ταλαιπωρεί” την μπάλα στη μεσαία γραμμή

Ο ΧΟΛΕΜΠΑΣ “ΟΠΛΙΖΕΙ” ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΕΝΤΡΕΣ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ – ΟΛΕΣ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

68′ ΑΛΛΑΓΗ: Ο Μαξίμ παίρνει τη θέση του Ενάκε

ΑΛΛΑΓΗ: Ο Κονέ στην θέση του Σάμαρη. Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Μάνταλου.

65′ Μακρινό σουτ του Σάμαρη λίγο άουτ.

63′ Πιέζει με σέντρες η Ελλάδα και κάποιες κάθετες από Μάνταλο και Ταχτσίδη. Χωρίς αποτέλεσμα οι προσπάθειες.

61′ Σουτ του Διαμαντάκου μέσα από την περιοχή, περνά άουτ. Νωρίτερα υποψία πέναλτι πάνω στον Σάμαρη.

ΜΟΙΑΖΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΣΤΗΝ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ Η ΡΟΥΜΑΝΙΑ – ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΜΑΤΣ

56′ Κόρνερ για την Ελλάδα. Σαν να …ξυπνάει η Εθνική. Ταμπουρώνονται οι Ρουμάνοι.

53′ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΡΙΚΑ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΙΤΡΙΝΗ ΓΙΑ ΦΑΟΥΛ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΗ

52′ Στα πρώταλεπτά του δευτερου μέρους η Ρουμανία συνεχίζει να δείχνει πως έχει τον έλεγχο

45′ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Η μπάλα για την Ρουμανία.

Για την ιστορία, η Εθνική έχει να χάσει στο “Γ. Καραϊσκάκης” από το 2008. Για να δούμε αν θα αντιδράσουν οι διεθνείς.

Η ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΡΑΝΙΕΡΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ Γ. ΣΑΜΑΡΑ - ΡΙΣΚΑΡΕΙ Ο ΙΤΑΛΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ

ΚΑΚΗ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ. ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΓΚΟΛ. ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΡΥΘΜΟ. Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΜΑΝΤΑΛΟΥ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΛΑΟΥΝΤΙΟ ΡΑΝΙΕΡΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ.

45′ Χωρίς λόγο κάρτα του Τοροσίδη που πήγε να χτυπήσει τον αντίπαλό του. Κάρτα και στον Μάρικα.

44′ Κόρνερ για τη Ρουμανία. Μπλοκάρει ο Καρνέζης την κεφαλιά του Γκριγκόρε.

41′ Ωραία έξοδος του Ταταρουσάνου σε φάουλ του Σάμαρη.

Ο ΡΑΝΙΕΡΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΓΙΑ ΖΕΣΤΑΜΑ

37′ Σουτ έξω από την περιοχή για την Ρουμανία με τον Μαξίμ, φεύγει ψηλά άουτ.

30′ Κίτρινη κάρτα στον Πιντίλι.

ΟΡΘΙΟΣ Ο ΡΑΝΙΕΡΙ ΔΙΝΕΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΕ ΣΑΜΑΡΗ ΚΑΙ ΤΑΧΤΣΙΔΗ

29′ Ο Μήτρογλου σκοράρει σε τετ α τετ με τον Ταταρουσάνου αλλά είναι εμφανώς οφσάιντ. Δεν μετράει το γκολ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ Η ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΕΙΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΝΕΖΗ

25′ Κίτρινη στον Μανωλά για σκληρό παιχνίδι.

23′ Καλή προσπάθεια της Εθνικής με τον Τοροσίδη και τον Σαλπιγγίδη να συνδυάζονται. Διώχνει ο Ταταρουσάνου.

21′ Κακή σέντρα του Τοροσίδη.

ΧΩΡΙΣ ΡΥΘΜΟ Η ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ 20ΛΕΠΤΟ – ΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΩΝ ΡΟΥΜΑΝΩΝ

18′ Ο Ρανιέρι έχει σηκώσει για ζέσταμα τους Τζαβέλα, Κυριάκο Παπαδόπουλο και Κονέ

16′ Κίτρινη κάρτα στον Α. Σάμαρη για ένα δυνατό φάουλ

15′ Το άδειο “Καραϊσκάκης” δεν βοηθά την Εθνική που προσπαθεί ανορθόξα να αντιδράσει.

12′ Ωραία προσπάθεια και σουτ του Στάνκου. Άουτ η μπάλα.

10′ ΓΚΟΛ ο Μαρικά. Εκτελεί πέναλτι και κάνει το 0-1

9′ Ο Τσιπτσίου πέρασε τον Χολέμπας που τον ανέτρεψε καθαρά με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι

4′ Ευκαιρία για τους Ρουμάνους με τον Μάρικα, το σουτ πέρασε άουτ.

2′ Πρώτη ευκαρία για την Ελλάδα με σουτ του Σαλπιγγίδη. Κόρνερ.

1′ Σέντρα στο ματς. H μπάλα στα πόδια του Μήτρογλου και του Σαμαρά.

ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ – ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ – ΞΕΚΙΝΑ Ο ΜΑΝΤΑΛΟΣ

Με μια μίνι έκπληξη παρατάσσει την Ελλάδα απέναντι στη Ρουμανία ο Κλαούντιο Ρανιέρι καθώς ο Πέτρος Μάνταλος της ΑΕΚ ξεκινά βασικός στην 11άδα, παρά το γεγονός ότι ο νεαρός μέσος δεν έχει αγωνιστεί ποτέ άλλοτε στην Εθνική Ανδρών και προέρχεται από την ΑΕΚ της Β’ Εθνικής!

Τερματοφύλακας ο Καρνέζης και στην άμυνα -από αριστερά προς τα δεξιά- οι Χολέμπας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος και Τοροσίδης. Σε ρόλο αμυντικού χαφ θα είναι ο Ταχτσίδης, ως εσωτερικοί μέσοι θα ξεκινήσουν οι Μάνταλος (αριστερά), Σάμαρης (δεξιά) και στην τριάδα της επίθεσης θα βρεθούν οι Σαμαράς (αριστερά), Σαλπιγγίδης (δεξιά) και Μήτρογλου (κορυφή).

Από την πλευρά τους, οι Ρουμάνοι θα αγωνιστούν με τους: Ταταρουσάνου, Τάμας, Γκριγκόρε, Κίρικες, Ρατς, Πιντίλι, Χόμπαν, Στάνκου, Κίπτσιου, Μαξίμ και Μαρικά.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Μαρκ Κλάντενμπεργκ από την Αγγλία.

Νωρίτερα, με νίκη στη Βουδαπέστη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον 6ο προκριματικό όμιλο του Euro 2016 η Βόρεια Ιρλανδία, που επικράτησε της Ουγγαρίας 2-1.

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΩΝ ΔΙΕΘΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΔΕΙΟ ΓΗΠΕΔΟ

ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΜΕΤΑΔΙΔΑΜΕ

Σύμφωνα με τα σχέδια του νέου ομοσπονδιακού τεχνικού Κλαούντιο Ρενιέρι:

Ο Καρνέζης θα βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, έχοντας μπροστά του τους Παπασταθόπουλο και Μανωλά. Στα άκρα της άμυνας θα παίξουν οι Χολέμπας (αριστερά) και Τοροσίδης (δεξιά).

Αμυντικό χαφ θα είναι ο Ταχτσίδης και εσωτερικός μέσος στα δεξιά ο Σάμαρης. Ο Κονέ φαίνεται πως θα πάρει την θέση στα αριστερά της μεσαίας γραμμής, ενώ ο Χριστοδουλόπουλος θα αγωνιστεί ως αριστερό εξτρέμ, αλλά συνεχίζουν να υπάρχουν πιθανότητες (αν και λίγες) για αλλαγή στις μεταξύ τους θέσεις. Τέλος, σίγουρη θα πρέπει να θεωρείται η παρουσία του Σαλπιγγίδη στο δεξί άκρο και του Μήτρογλου στην κορυφή της επίθεσης.