Champions League: Βαριά ήττα της ΑΕΚ με 3-0 από τον Άγιαξ

Βαριά ήττα της ΑΕΚ στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Ένωση αν και στάθηκε πολύ καλά για ένα ημίχρονο, στην επανάληψη το γρήγορο γκολ του Άγιαξ της «έκοψε» τα πόδια με αποτέλεσμα να χάσει τελικώς με 3-0 στο Άμστερνταμ.

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν κάκιστο για την ομάδα του Ουζουνίδη καθώς έγιναν πολλά λάθη στην αμυντική λειτουργία των κιτρινόμαυρων.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο Αργεντινός αριστερός

μπακ, Ταλιαφίκο που σημείωσε δύο γκολ.

Το ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (0-0) αλλά με την έναρξη του δεύτερου μέρους το σκηνικό άλλαξε.

Το γκολ του Ταλιαφίκο στο 46′, με την άμυνα της ΑΕΚ να αδρανεί, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Άμστερνταμ.

Ο Ντε Μπέεκ ήταν αυτός που πέτυχε το δεύτερο γκολ του Άγιαξ στο 77. Ο Ταλιαφίκο που ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ στο τελευταίο λεπτό του ματς, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να καλύψει τις απουσίες των Λιβάγια και Λόπες.

ΑΓΙΑΞ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονανά, Μαζράουι, Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Ταγλιαφίκο, Ζιγιές, Σένε, Έιτινγκ, Νέρες (77′ Ντόλμπεργκ), Χούντελααρ (62′ Φαν ντε Μπέεκ), Τάντιτς

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Τσόσιτς, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (61′ Αλέφ), Σιμόες, Κλωναρίδης, Μπακάκης (70′ Γιαννιώτας), Μάνταλος, Πόνσε (81΄Γιακουμάκης).

Γκολ: 46′, 90′ Ταγλιαφίκο, 77′ Φαν ντε Μπέεκ