Του χάλασε το… πάρτι

Ο Άρης θα ήθελε να γιορτάσει τα 99α γενέθλια του με νίκη επί του Ολυμπιακού, όμως οι «ερυθρόλευκοι» αποδείχθηκαν… αγενείς προσκεκλημένοι.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν στον Αλεξάνδρειο των «κίτρινων» με 84-68, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ και διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησαν ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο (37-38), όμως ανεβάζοντας στροφές στη συνέχεια

πήραν εύκολα τη νίκη.

Πλουραλισμός στην επίθεση για τον Ολυμπιακό που είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Χάινς, Λο, Περπέρογλου, Σλούκας, Σπανούλης, Σερμαντίνι).

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Πρίντεζη, Πάουελ, Μαυροειδή και Μάντζαρη, ενώ 7’25’’ πριν το ημίχρονο τραυματίστηκε και ο Πέρο Άντιτς στο γόνατο. Τα πράγματα για τον Σκοπιανό φόργουορντ ωστόσο δεν είναι ανησυχητικά (αιμάτωμα στο γόνατο), ωστόσο προτιμήθηκε από το τεχνικό επιτελείο να μην αγωνιστεί στη συνέχεια του παιχνιδιού.

Το ματς

Κακό ποιοτικά το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν το ρυθμό τους. Εκατέρωθεν λάθη και αστοχία κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα (7-6) ενώ παρόμοια ήταν και η συνέχεια στο πρώτο δεκάλεπτο. Γηπεδούχοι και «ερυθρόλευκοι» συμβάδιζαν στο σκορ με τους τελευταίους να ολοκληρώνουν την περίοδο με ισχνό προβάδισμα, 17-18.

Με σερί 7-0 απάντησε στο δίποντο του Χάινς ο Άρης με αποτέλεσμα όχι μόνο να μειώσει αλλά να πάρει και το προβάδισμα, 24-20. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν αποσυντονισμένοι, ενώ ο τραυματισμός του Άντιτς στο γόνατο 7’25’’ πριν το ημίχρονο ήρθε να κάνει τα πράγματα… χειρότερα. Οι «κίτρινοι» δεν άφησαν το γεγονός ανεκμετάλλευτο φτάνοντας και στο +7 (33-26). Σε εκείνο το σημείο έδειξε να… ξυπνάει ο Ολυμπιακός. Έπαιξε πιο συγκεντρωμένα σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους 12-4 οδηγήθηκε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το εύθραυστο, 37-38.

Φορτσάτος μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός. Με μπροστάρηδες Λο και Σπανούλη αλλά και καλή αμυντική λειτουργία δεν άργησε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, 40-52. Ο Άρης έκανε προσπάθεια, έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα (46-54) όμως «τιμωρήθηκε» με σερί 10-0 των φιλοξενούμενων που τους έφερε στο +18 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε η τελευταία περίοδος με τους «ερυθρόλευκους» να ξεφεύγουν ακόμα με 23 πόντους (51-74). Αυτό που επιχείρησαν οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν να «μαζέψουν» τη διαφορά μειώνοντας στο φινάλε σε 68-84.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-38, 46-64, 68-84

Άρης (Αγγέλου): Πελεκάνος 10 (1), Βεζένκοφ 7 (1), Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 14 (2), Καραποστόλου 8, Χαρίσης 4 (7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 6 (1), Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 12 (2), Δήμας, Τσακαλέρης.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 10 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Άντιτς 3, Σπανούλης 13 (7 ασίστ), Περπέρογλου 15 (1), Σερμαντίνι 13, Σλούκας 11 (1), Πέρκινς 2, Παπανικολάου 5 (1), Γεωργάκης, Κατσίβελης.

Πηγή: sport-fm.gr