Ολυμπιακός: Έπαιξε σαν… Πρωταθλητής!

Με μία καταπληκτική εμφάνιση οι Πρωταθλητές Ευρώπης νίκησαν την ΤΣΣΚΑ με σκορ 69-52.

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» περιμένουν ανακουφισμένοι τον αντίπαλο τους στον τελικό, που θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα.

Ο Ολυμπιακός, που έκανε ό,τι ήθελε στην «Ο2 Arena» εκτόξευσε τη διαφορά στους

17 (28-45)με τρίποντο του Παπανικολάου.

Οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ λεπτό μετά το λεπτό έδειχναν να καταβάλλονται από το άγχος μίας νέας αποτυχίας.

Αν και το τρίτο φάουλ του Σπανούλη και η συνακόλουθη απόσυρση του στον πάγκο προκάλεσε επιθετική δυσλειτουργία στους πρωταθλητές τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανταποκριθεί στην πρόκληση.

Αναλυτικά το δεκάλεπτα: 17-24, 28-40, 52-69.

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 5, Μίτσοφ 3, Τζάκσον 7, Κρστιτς 2, Γουίμς 13, Έρτσεγκ 2, Βοροντσέβιτς 2, Κάουν 7, Χριάπα 11, Παπαλουκάς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 13, Λο 6, Άντιτς 13, Σπανούλης 8, Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 5, Σλούκας 5, Πάουελ, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 5, Κατσίβελης.