Η Σίτι ταπείνωσε τη Γιουνάιτεντ(ΒΙΝΤΕΟ)

Μάντσεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-1

Πέντε γκολ πανηγύρισαν οι οπαδοί της Μάντσεστερ Σίτι στο νικηφόρο 4-1 επί της μισητής αντιπάλου τους, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Τόσο μεγάλη ήταν η καζούρα των “μπλε” προς το αντίπαλο δέος, οι οποίοι ζητωκραύγασαν στο γκολ του Ρούνεϊ που ελάφρυνε, έστω και ελάχιστα, το ταπεινωτικό σκορ εις βάρος της Γιουνάιτεντ.

Η Μάντσεστερ Σίτι… διέλυσε την Γιουνάιτεντ με 4-1 στην έδρα της και έφτασε τους

10 βαθμούς, φτάνοντας την Τσέλσι και τη Λίβερπουλ.

Από την άλλη, η ομάδα του Μόγιες έμεινε στους επτά βαθμούς και την 7η θέση!

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 16 ο Αγκουέρο ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0 στο 74′ μιας και ο Τουρέ είχε κάνει το 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Ο Νασρί στο 50′ έκανε το 4-0 και ο Ρούνεϊ απλά διαμόρφωσε το 4-1 με εκτέλεση φάουλ στο 87′, μετριάζοντας απλά την ταπεινωτική ήττα για την περσινή πρωταθλήτρια.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Νόριτς – Άστον Βίλα 0-1 (30′ Κόζακ)
Γουέστ Χαμ – Έβερτον 2-3 (31′ Μόρισον, 76′ πέν. Νόουμπλ / 62′ και 83′ Μπέινς, 85′ Λουκακού)
Νιούκαστλ – Χαλ 2-3 (10′ και 44′ Ρεμί / 26′ Μπρέιντι, 48′ Ελ Μοχαμαντί, 76′ Αλούκο)
Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 0-1 (53′ Λόβρεν)
Γουέστ Μπρομ – Σάντερλαντ 3-0 (20′ Σεσενιό, 76′ Ρίτζγουελ, 93′ Αμαλφιτανό)
Τσέλσι – Φούλαμ 2-0 (52′ Οσκάρ, 84′ Όμπι Μίκελ)

Κυριακή
Άρσεναλ – Στόουκ 3-1 (5′ Ράμσεϊ, 36′ Μέρτεζακερ, 72′ Σανιά / 26′ Κάμερον)
Κρίσταλ Πάλας – Σουόνσι 0-2 (2′ Μίτσου, 48′ Νέιθαν Ντάιερ)
Μάντσεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-1 (16′ και 47′ Αγκουέρο, 45′+1 Γιαγιά Τουρέ, 50′ Νασρί / 87′ Ρούνεϊ)
Κάρντιφ – Τότεναμ 0-1 (93′ Παουλίνιο)