Δεύτερο «χαστούκι» στο Ισραήλ!

Πριν ξεκινήσει το Ευρωμπάσκετ πολλοί θεωρούσαν πως το Ισραήλ μπορούσε να προκριθεί αλλά οι παίκτες του βάλθηκαν να διαψεύσουν τους πάντες.

Μετά την πρώτη ήττα-έκπληξη από τη Μεγάλη Βρετανία η ομάδα του Ισραήλ ηττήθηκε και από την Ουκρανία με σκορ 74-67.

Οι Ουκρανοί ήταν στο πρώτο ημίχρονο ήταν κυρίαρχοι και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 35-26.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ουκρανοί ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο ωστόσο το Ισραήλ ανασυντάχθηκε και έκανε το ματς ντέρμπι στα τελευταία λεπτά.

Ουκρανία: Πουστοζβόνοφ 13, Τζέτερ 4, Μίσουλα 3, Γκλαντίρ 17, Λιποβίι 2, Νατιάζκο 10, Ζαμπιρτσένκο 5, Κορνιγιένκο 5, Ζάιτσεφ, Κραβτσόφ 15

Ισραήλ: Λίμοναντ 7, Νισίμ 12, Χανότσι, Τάιους, Ελιγιάχου 8, Κάσπι 6, Πνίνι 9, Οχαγιόν 3, Χαλπερίν 9, Κοζικάρο 2, Γκριν 8, Καντίρ 3