«Ασπρόμαυρο» το ντέρμπι

Με γκολ του Τζαβέλλα, έξι λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού, σε ένα ματς που στιγματίστηκε από την εν ψυχρώ γροθιά του Ινσαουράλδε , που δεν αποβλήθηκε, στον Εντιννγκά.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 33′, μετά από γκολ του Σάμαρη. Τρια

λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Αθανασιάδης και Τζαβέλλα πέτυχε το νικητήριο γκολ.

Δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα για τους «ερυθρόλευκους» που φωνάζουν δικαιολογημένα για το γεγονός πως ο Ινσαουράλδε δεν αποβλήθηκε όταν γρονθοκόπησε εν ψυχρώ τον Εντινγκά.

Νωρίτερα στη Ριζούπολη, ο Απόλλωνας επικράτησε του Πλατανιά με 3-1 και πήρε βαθιά ανάσα για την παραμονή, ενώ ο Πανθρακικός νίκησε τον Εργοτέλη με 2-1.Ο Λεβαδειακός ανέτρεψε στις καθυστερήσεις το ματς με τον Παναιτωλικό το σκορ και επικράτησε με 2-1.