Θρίαμβος του Ολυμπιακού στο ντέρμπι

21:20 4/2/2013 - Πηγή: Matrix24

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Παναθηναϊκό 72-67 στο ντέρμπι του ΣΕΦ και κατά τα φαινόμενα θα έχει το πλεονέκτημα έδρας έως και τον τελικό των πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο παρκέ του ΣΕΦ, αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό

και κατάφερε με γρήγορο ρυθμό και εύκολα καλάθια να προηγηθεί με 7 πόντους (4-11).

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, διόρθωσε τα κακώς κείμενα και κυρίως την άμυνα και τα ριμπάουντ και γύρισε το ματς κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο έχοντας το μεγαλύτερο προβάδισμα μέχρι στιγμής (38-33). Και όχι μόνο αυτό, αλλά έπιασε τον Παναθηναϊκό στον ύπνο στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε ακόμα και με 8 πόντους (49-41).

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε (56-46) την ώρα που ο Παναθηναϊκός με ξεσπάσματα προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ. Και όταν ο Παναθηναϊκός έριξε τη διαφορά, οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 προηγήθηκαν 67-56 στα μέσα της τελευταίας περιόδου και ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη στο ντέρμπι. Το τελικό 72-67 γράφτηκε μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα από τον κόσμο του Ολυμπιακού που γέμισε το ΣΕΦ και είδα ακόμα μία νίκη επί του «αιωνίου» αντιπάλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-33, 58-52, 72-67